Fetele de la ICIM au făcut scor și conduc cu 2 – 0 la general în derby-ul cu CSM Târgoviște

icim targoviste 222

ICIM – CSM Târgoviște  56 – 37 (27 – 30)

După o zi de pauză, ICIM și CSM Târgoviște au disputat azi al doilea joc din cadrul play-off-ului CN de baschet feminin. Arădencele au început jocul cu un ascendent moral, conducând cu 1 – 0 la partide, după succesul 65 – 61, azi gruparea arădeană a punctat prima pe tabelă prin Hadzovic. După 5 minute de joc scorul a fost 4 – 7, echilibrul fiind prezent (9 – 9). Primul sfert s-a încheiat cu scorul 15 – 14, după ce a fost și 14 – 9. Hadzovic și Williams au reușit împreună 12 puncte. La oaspete Poole a realizat 7 puncte iar Stoenescu 5. Williams a deschis seria punctelor în sfertul secund. În baschet siutația se schimbă la minut mai ales în cazur unor dispute echilibrate. Cu cinci minute înainte de pauza mare scorul a fost 18 – 24 (3 – 10). Arădencele nu au strălucit în ofensivă în sfertul secund. Diferența în favoarea oaspetelor a fost și mai mare, dar arădencele au revenit înainte de pauza mare , 12 – 16 a fost scorul sferului secund, tabela arăta 27 – 30. La fel ca în primul joc, arădencele au revenit mai motivate de la vestiare și ăn minutul 25 (8 – 4), scorul era 35 – 34. Cu zece minute înainte de final arădencele conduceau pe tabelă (17 – 5), 44 – 35.
Ultimul sfert a început pe muchie de cuțit așa cum era de așteptat, cu arădencele în față (3 – 2) sau ( 8 – 2). A fost 54 – 37 cu cinci minute înainte de final (10 – 2). Surprinzător, oaspetele cu rezervele în teren au realizat doar două puncte în zece minute! Confruntarea se mută în Cetatea Chindiei, meciul trei este programat în 12 aprilie. Calificarea se decide după sistemul cel mai bun din 5 meciuri.
ICIM: Hadzovic 19, Fodor, Williams 18, Dzombeta 4, Ciotir 4, Ardelean 4, Lee 7.
Târgoviște: Toma 10, Kilin, Stoenescu 11, Poole 7, Vaida 5, Chivu 2, Neagu, Ghiță 2, Cătinean, Popescu, Vati.