ICIM a pierdut şi meciul doi cu SEPSI… dar urmează confruntarea de la Arad

sepsi foto

Sepsi – ICIM Arad 85 – 68  (47 – 35)

Fetele de la ICIM au încheiat astăzi meciul doi din cadrul semifinalelor Campionatului National de baschet feminin. A fost un nou insucces pe terenul campioanei ultimelor trei ediţii de campionat Sepsi Sfântu Gheorghe.

Despre evoluţia de pe parchet nu facem o referire amănunţită – covăsnencele conduc cu 2 – 0 la general şi semifinala se va muta la Arad. La fel ca în jocul din urmă cu două zile, primul sfert a fost mai echilibrat tabela indicând scorul 21 – 15. Sfertul doi a aparţinut tot gazdelor care a mai pus la diferenţa de scor dintre cele două combatante, astfel la pauza mare scorul a fost 47 – 35. Gazdele au punctat destul de mult până la pauza mare. După pauză jocul a curs în aceiaşi direcţie, o bancă scurtă a echipei arădene s-a văzut. Vorbim totuşi de cea mai bună echipă din ţară şi o echipă arădeană aflată în reconstrucţie. Gazdele au încheiat ultimele două sferturi cu un scor aproaoe identic precum la tenis (19 – 16) (19 – 17). Şi de această dată ex-arădeanca Ana Marie Părău Godri a fost printre cele mai bune jucătoare din tabăra gazdelor. De la arădence s-a remarcat Williams cu 21 de puncte, a cântărit mul şi absenţa lui Hadzovic. Confruntarea se joacă după sistemul cel mai bun din trei jocuri, dacă covăsnencele câştigă şi un meci la Arad au obţinut calificarea în finală. Dacă arădencele egalează scorul general, atunci meciul decisiv se va juca în judeţul Covasna. Meciul de la Arad e programat în  30 aprilie de la ora 18.30.
Sepsi: Părău 12; Higgins 18; Pasic 10; Solopova 19; Şipoş 3; Topuzovic 12; Slamova 11; Nagy, Kovacs, Demeter.
ICIM: Mercea 8; Fodor 11; Lee 11; Dzombeta 7; Ciotir 2; Ardelean 8; Williams 21.

Articol asociat:

Sepsi Sf. Gheorghe – ICIM Arad 91 – 64, în turul semifinalelor Campionatului Național

Etichete: baschet feminin, icim, părău, sepsi, williams