Marius Copil a fost la un pas de semifinale

copil

Arădeanul Marius Copil (90 ATP) favortul 6 al turneului a fost eliminat din turneul de la Mouilleron le Captif, după ce a fost învins, în sferturile de finală, de Jannik Sinner (127 ATP), cu scorul de 6-3, 1-6, 4-6.

În primul set, Copil a reușit două mingii de break în fața lui Sinner și a reușit să se impună cu 6-3. În setul secund, românul a avut o evoluție slabă, pierzând două servicii. Jannik Sinner a revenit în joc, câștigând setul cu 6-1. În setul decisiv au fost momente favorabile de o parte și de alta arădeanul a fost condus cu 2 -1, apoi a răsturnat scorul la 3 – 2, Sinner a reușit două mingii de break, reușind să câștige partida după aproximativ o oră și 55 de minute. Marius şi-a asigurat un cec de 2.480 euro şi 18 puncte ATP. În semifinale, Jannik Sinner îl va întâlni pe câștigătorul partidei dintre Mathias Bourgue (247 ATP) și Dennis Novak (124 ATP).

Articol asociat:

Marius Copil a pătruns în sferturi la turneul din Mouilleron le Captif

Etichete: atp, Dennis Novak, Marius Copil, Sinner
UTA a jucat doar o repriză la Bekescsaba, pentru că jocul adversarilor „a adus nervozitate în rândurile noastre”!
Meci fără emoții pentru arădence în primul succes al sezonului: FCC Baschet Arad – BC Sirius Târgu Mureș 76 – 34