Marius Copil a obținut cea mai importantă victorie din acest an, chiar de ziua sa de naștere!

marius copil

În urmă cu puține minute, arădeanul Marius Copil a trecut în turul doi de argentinianul Diego Schwartzman, locul 15 ATP şi favorit 3, scor 6-4, 5-7, 7-6 (7), după două ore şi 41 de minute astfel și-a făcut un frumos cadou cu ocazia zilei sale de naștere. Această evoluție va salva finalul de an  al sportivul venit din calificări la acest turneu din Belgia (Antwerp), dotat cu premii în valoare totală de 635.750 de euro. Copil se luptă să se mențină în prima sută a clasamentului ATP, înaintea acestui turneu sportivul legitimat la CSM Arad ocupa locul 92 și mai are puncte de apărat în turneele ce vor urma. După cum arată scorul, confruntarea a fost foarte echilibrată, Marius a avut mai multe mingi de meci în setul decisiv. Pentru Copil aceasta este prima victorie în fața unui jucător din top 20 ATP după aproape un an. Scorul la general în confruntarea celor doi a devenit egal 1 – 1.

În sferturi, Copil va evolua cu învingătorul meciului dintre uruguayanul Pablo Cuevas, locul 48 mondial, şi britanicul Andy Murray, locul 243 ATP.

Prin accederea în sferturi, Marius Copil şi-a asigurat un premiu de 18.590 de euro şi 45 de puncte.

Articol asociat:

Marius Copil a trecut de primul tur la Antwerp. De ZIUA SA va juca împotriva lui Schwartzman

Etichete: andy murray, Marius Copil, pablo cuevas