Marius Copil a părăsit Australian Open dar i-a dat o replică bună lui Goffin

copil

A fost 5-7, 7-5, 6-2, 6-4 pentru belgianul David Goffin favoritul 21, scor care nu reflectă neapărat și povestea meciului. Dispută echilibrată, cu dese răsturnări de situație din partea lui Marius Copil Goffin a fost pus serios în dificultate de Marius. Începutul i-a aparținut lui Copil, care s-a desprins la 5-2, a servit pentru set la 5-3, dar a urmat apoi momentul lui Goffin. Belgianul și-a ridicat brusc nivelul și s-a apropiat într-un interval scurt de timp la 5-5. Aici a fost primul episod complicat pentru Marius. A închis setul după 46 de minute și un schimb în care reverul i-a ușurat considerabil munca, reușind să-l împingă în spatele liniei de fund pe belgian . Având confortul primului set câștigat, arădeanul a evoluat bine și în setul secund până la scorul 5 -5, când Marius a făcut o dublă greșeală, belgianul s-a impus la mare luptă în setul secund cu un scor simetric. Acest set pierdut i-a marcat evoluția lui Copil în setul trei pierdut cu 6 – 2. Setul patru a fost la fel de palpitant Copil a revenit în joc de la 4 – 2 a fost la un pas de egalitate la 4. A fost a doua înfrângere în fața lui Goffin din carieră, din două meciuri jucate. Copil a încheiat aventura din Australia în turul secund.
Anul trecut, Copil a fost eliminat în primul tur la toate cele patru turnee de Grand Slam.

Etichete: david goffin, marius copil atp
Au avut pontul, l-au căutat acasă, pe strada Frumoasă, nu l-au găsit, dar l-au depistat în trafic și l-au „sărit” din 13.360 de „Marlboro de Ucraina”… și ăsta a fost doar „pontul mic”!
Eveniment cultural – „Pași nemuritori de Ianuarie… Eminescu – Slavici”, organizat de Muzeul memorial „Ioan Slavici și Emil Monţia” si Școala Gimnazială „Ioan Slavici”