Marius Copil a ratat accederea în ultimul tur de calificări la Australian Open

marius copil 1

Arădeanul Marius Copil, locul 151 ATP, a fost eliminat în această dimineață în turul doi al calificărilor din cadrul turneului de Grand Slam Australian Open. Confruntarea cu italianul de 17 ani Lorenzo Musetti, locul 361 ATP a fost una deosebit de echilibrată după cum arată scorul în ciuda faptului că arădeanul pornea favorit. Italianul beneficiar al unui wild card s-a impus cu 2 – 1 –  6-7 (6), 6-4, 7-5, în două ore şi 24 de minute. Marius și-a pierdut serviciul dramatic în setul decisiv la scorul egal 5 – 5 și nu a reușit să facă nimic pe serviciul italianului, (40 – 0). Marius Copil a reușit 7 ași, față de doar trei ai adversarului, dar și șase duble greșeli. Procentajul de mingi cîștegate cu primul serviciu a fost sensibil egal, undeva la 61%. A fost a doua partidă consecutivă la acest turneu în care Marius a stat pe teren peste două ore. Din anul 2017 de la Roland Garros nu a mai jucat calificări la astfel de turneu de Mare Șlem. Musetti va juca pentru un loc pe tabloul principal cu olandezul Tallon Griekspoor, numărul 175 mondial. Ana Bogdan, locul 96 WTA şi cap de serie numărul 1, a ratat, la rândul ei, accederea pe tabloul principal la Australian Open, fiind învinsă în ultimul tur al calificărilor de americanca Ann Li, locul 142 WTA, scor 5-7, 7-6 (9), 6-2. Meciul a durat două ore şi 26 de minute. Laura Ioana Paar, locul 216 WTA şi cap de serie numărul 5, a fost eliminată de rusoaica Anna Kalinskaia, locul 108 WTA, scor 6-4, 7-6 (3). Elena-Gabriela Ruse, locul 181 WTA, a trecut în turul doi de spaniola Nuria Parrizas Diaz, locul 212 WTA, scor 6-3, 7-5, într-o oră şi 42 de minute. Pentru un loc pe tabloul principal, românca va juca împotriva sportivei americane Caty McNally, numărul 63 mondial. Monica Niculescu (locul 128 WTA) a trecut în ultimul tur al calificărilor de elveţianca Stefanie Voegele, locul 117 WTA.  Langă ea pe tabloul principal se vor afla Simona Halep (4 WTA), Sorana Cîrstea (74 WTA) și Irina Camelia Begu (104 WTA), ordinea e dată de locul în clasament. Șansele de a se califica pe tabloul principal și Elena Gabriela Ruse au fost spulberate în această dimineață. Americanca Catty McNally, s-a impus cu un dublu 6-1, 6-1, categoric. Doar o ora a durat întâlnirea programată la Melbourne. Ruse a plecat din Australia cu 30 de puncte in clasamentul feminin și un cec în valoare de 50 de mii de dolari australieni.

Articol asociat:

Marius Copil a muncit mult în primul tur de calificări la Australian Open, dar și-a depășit adversarul și va juca în turul II cu un italian de 17 ani

Etichete: elena gabriela ruse, Marius Copil, Simona Halep, sorana cîrstea
RECHIZITORIUL „Cazului CARACAL” elaborat de APĂRĂTORII REȚELEI de la DIICOT / Structura Centrală – un ESEU de 416 pagini despre penisul lui Gheorghe DINCĂ [TEXT INTEGRAL]
EXPONATUL LUNII IANUARIE de la Complexul Muzeal Arad este dedicat aniversării nașterii lui Ioan SLAVICI