Meci echilibrat, dar… o nouă înfrângere: CS SCM Timișoara – FCC ICIM Arad 73 – 63

bb2

CS SCM Timișoara – FCC ICIM Arad 73 – 63
Meci echilibrat găzduit în sala „Constantin Jude” din Timișoara, confruntarea baschetbalistică dintre gazdele de la CS SCM și FCC ICIM, contând pentru campionatul intern. A fost și o revedere pentru Moni Brosovszky cu fostele sale colege.

Gazdele și-au trecut în cont primele două puncte ale meciului, urmând ca apoi avantajul minim a celor două combatante să alterneze, astfel încât  după primul sfert scorul a fost egal (17 – 17). Sfertul doi a adus un ușor avantaj pentru gazde care au punctat primele, iar cu 5 minute înainte de pauza mare scorul avea să fie 26 – 23. Tavic și Wingate au fost principalele artizane pentru arădence până la pauza mare. Arădencele au revenit mereu în joc nepermițând timișorencelor să se desprindă, astfel încât la pauză gazdele  au intrat cu un avantaj minim, 37 – 36.

Timișorencele au început mai bine după pauză și scorul s-a făcut repede 42 – 36 și 45 -39, dar cursa pentru revenire a continuat. 45 – 41 a fost scorul în minutul 25, cinci puncte în 5 minute pentru arădence! A fost și 54 – 43, cea mai mare diferență pe tabelă în minutul 28, iar în scurt timp arădenii de pe banca tehnică au cerut timp de odihnă. Cu zece minute înainte de final gazdele se aflau în avantaj 56 – 46 (19 – 10), scor stabilit de Brosovszky cu o triplă. Arădencele au reușit 5 puncte consecutive în debutul ultimului sfert (0 – 5), iar cu 5 minute înainte de final scorul a fost 62 – 59. FCC ICIM a câștigat ultimul sfert (10 – 17), dar nu a reușit decât să reducă din diferență.

Nou promovata echipă de pe Bega a produs o noua înfrângere pentru ICIM, a patra din tot atâtea jocuri. Este și greu cu un lot restrâns numeric și cu diferențe atât de mari între titulare și rezerve.

SCM Timișoara: Lloyd  (11); Conwright (16); Burdgess (13); Kirilenko (9), Filip. Au mai evoluat: Young (3), Pop (2), Bota ( 2), Brosovszky (9), Ardelean (8). Antrenor: Mihai Coldea.
ICIM: Mercea (5), Nagy (11), Tavic (12), Montgomery (15), Wingate (18). Au mai evoluat: Ferenczi (2),  Ciotir.
Antrenor: Bogdan Bulj.

Etichete: baschet feminin, brosovszky, bulj, Coldea, icim, scm
La Depoul CFR Arad, bucătăresele sunt la mare căutare
În ordinea „firească” a investițiilor de care ne batem joc și din care furăm, a sosit momentul CABINELOR, GARDEROBEI și CASETELOR DE VALORI de pe Ștrandul „Neptun” [GALERIE FOTO / ACTE]

petrolul uta large

ERA LOC DE MAI MULT… Petrolul – UTA: 1-1

PETROLUL – UTA: 1-1 (1-0) Au marcat: Grozav (11) – Micovschi (82) 22.04.2024, ora: 19,00, stadion: „Ilie Oană”, temperatura: 12°C, spectatori: 5120. Petrolul (antrenor Laszlo Balint): Zima – Hanca, Papp,…