Medalii de BRONZ pentru FCC ICIM Arad – iar fetele salvează un sezon ce părea compromis

icim brasov 2

BCC ICIM Arad – Olimpia Brașov 84 – 69 ( 43 – 37)

Un lanț de sucese în ultima pare a campionatului și un mic ajutor prin rezultate indirecte a făcut ca echipa feminină de baschet ICIM Arad să salveze un sezon ce părea compromis. Fetele au strălucit în polivalenta arădeană cu medaliile de bronz la gât, după patru ani de la ultima medalie de bronz din vitrina clubului. A fost o dublă confruntare câștigată de fetele lui Bogdan Bulj în minim de jocuri 2 – 0. Doar startul jocului de aseară a fost ceva mai ezitant pentru arădence care fără Hadzovic pe parchet, s-au văzut conduse după primul sfert cu scorul de 16 – 26. Sfertul doi al finalei mici a fost unul „întors în oglindă” cu se spune, adică arădencele au condus ostilitățile încurajate de un public fantastic. Asta și pentru că unii suporteri au mobilizat din timp spectatorii pe rețelele de socializare. Gabi Posa, suporterul care a fost la ICIM în tribune cu peste 20 de ani în urmă, acum este unul dintre liderii de galerie preluând ștafeta de la Zoran Arsenov. Mulți dintre voi care citiți aceste rânduri îl cunoașteți pe Gabi Posa, vatmanul care are bordul tramvaiului în culorile galben-albastre și ale clubului UTA.

Despre jocul fetelor de aseară să spunem că scorul la pauza mare era încă destul de strâns, în meci arădencele au avut și un avans de 19 puncte, au câștigat clar primul sfert după pauza mare, depășind o situație ce s-a tot repetat în campionat, 18 – 18. Au gustat din acest succes toate jucătoarele apte de joc, scorul ultimului sfert a fost 13 – 14. Arădencele au avut o eficiență bună și în apărare precum și la aruncările de la distanță, dovadă fiind și scorul destul de mare. A fost ultimul joc oficial din acest sezon. De acum începe munca lui Marcel Urban, managerul gândind deja mutările pentru noul sezon. Acesta a redresat  din mers corabia în sezonul recent încheiat, prin câteva achiziții.

ICIM: Williams 19 puncte, Lee 17, Ardelean 13, Fodor 11, Mercea 10, Ciotir 8 şi Dzombeta 6.
Braşov: Pesovic 21, Prlja 17, Filip 13, Bartee 9, Podar 5 şi Tanacan 4.

Etichete: ICIM Arad, Marcel Urban, olimpia brasov, zoran aresenov
DIICOT – Structura Centrală – a prins trei DEALERI de cocaină, MDMA, hașiș și cannabis care vindeau „la greu” în Arad și Timișoara
[AVANCRONICĂ] UTA a mai rămas cu rolul de „liber arbitru” în Liga a II-a și astăzi vrea să încurce socotelile studenților clujeni

liga 3 frf

LIGA 3 | Cinci Doamne și toate cinci!

LIGA 3 – Rezultate etapa 17: Phoenix Buziaş – CS Socodor 6-3 Grancea 12,  Savu 13, 37, Românu 56, 83, Chistrugă 60 – Nicolescu 44/autogol, Ciornei 52, Mercioiu 70/penalty CSC Peciu…
razvan boita 1

Polițist arădean, vicecampion la Karate Kyokushin

La sfârșitul săptămânii trecute, în Oșorhei, jud. Bihor, s-a desfășurat Campionatul Național de Karate Kyokushin, pentru juniori și seniori. Răzvan Boita, agent de siguranță publică care își desfășoară activitatea la…