NIMIC nu merge!… UTA a jucat în superioritate numerică, dar a cedat toate punctele: 0 – 1 cu FC Argeș

dsc0040

UTA – FC Argeș 0 – 1 (0  – 1)

Prima ocazie a meciului din această ultimă etapă a turului din liga secundă la fotbal a aparținut argeșenilor,Nilă în minutul 4 patru trage puțin peste poartă din poziție bună. Piteștenii joacă în 10 oameni  din minutul 7, Vișa l-a faultat pe Curtuiuș în 16 metri în postura de ultim apărător. Din păcate lovitura liberă executată de Burlă a rămas fără rezultat. În minutul 11 șut Curtuiuș, reține portarul Popoescu, pentru ca un minut mai târziu, Prună să-l remarce pe același portar. UTA și-a creat două bune ocazii în primul sfert de oră. Șerban a părăsit terenul accidentat ăn minutul 18. La jumătatea primei reprize ocazie pentru UTA, centrare Florea, reia cu capul Curtuiuș puțin alături. Oarecum impotriva jocului UTA primește gol în urma unei faze fixe. UTA putea stabilii egalitatea tot în urma unei faze fixe, a fost o lovitură liberă de pe stânga (un corner mai scurt), Curtuiuș reia cu capul, mingea se îndrepta spre poartă, dar Florea deviază mingea ca un funaș al echipei oaspete și se opune golului!
Piteștenii în corzi după pauză, Curtuiuș la remarcat pe Popescu ca apoi reluarea lui Florea din 12 metri să treacă puțin alături. În minutul 60 șutul lui Florea din 7-8 metri nimerește bara din dreapta. În minutul 72, Nilă a scăpat spre poarta arădeană, a fost deposedat de Adili, oaspetii au cerut penalty. Pe măsură ce trecea timpuul, arădenii au pierdut din luciditate, dovadă fiind și eliminarea lui Adili în minutele de prelungiri, pentru o intrare întârziată. În minutul 89, Florea a ratat întâlnirea cu centrarea excelentă a lui Polgar. Cele două echipe de legendă au arătat un fotbal bun, din păcate pe o vreme rece doar 300 de spectatori au fost prezenți la Șiria. Din păcate, UTA nu a confirmat rezultatul bun de la Brăila și încheie turul în partea inferioară a clasamentului.
Așa sa marcat:
Minutul 29, lovitură liberă  Ionuț Năstăsie (foto) de la 23 de metri, lateral-dreapta pe colțul lung bară-gol, 0 – 1.

UTA: Svedkauskas – Adili, Manea, Scutaru, Burlă – Prună, Tănase, Cârstocea, Hlistei – Florea, Curtuius. Au mai evoluat: Jorza, Polgar, Boakai. Antrenor: Cristi Todea.
FC Argeș: Oct. Popescu – Oancea, Cotigă, Vișa, Șerbănică – Al. Popa, Andr. Panait, I. Şerban, R. Grecu – I. Năstăsie, Nilă. Au mai evoluat: Stan, R. Costin, Buhăescu. Antrenor: Eduard Augustin.
Arbitri: Florin Andrei (Târgu Mureș) – Raul Ghiciulescu (Lugoj), Nicolae Chițoiu (Timișoara). Rezervă: Vasile Rodina (Ocna Mureș).

Observatori FRF: Vasile Marc (Cluj) și Daniel Sabău (Zalău).

Etichete: curtuius, fc argeș, nastasie, nilă, todea hilistei, UTA
Un VAL DE PROTESTE marca #REZIST este anunțat duminică seara, în toată țara și în diaspora
Comanda Batalionului Mixt Româno-Ungar de Menținere a păcii a fost preluată de militarii arădeni [GALERIE FOTO]