Pop, la prima reușită, aduce victoria pe „Motorul”: UTA – Ripensia 2 – 1 (1 – 1 ) [DECLARAȚII]

03b33d86 c769 4273 ae48 1e6825b73022

UTA – Ripensia 2 – 1 (1 – 1 )

UTA: Bodea – Costin, Manea, Benga, Copaci – Coulibaly, Enescu – Stahl, Petra, Vădrariu – C. Rus.  Au mai evoluat: Jorza, Oprea, Al. Pop

Ripensia: Dobre – Ad. Popa, Străuț, M. Toma, C. Toma – Zaluschi, Stoi – Monea, Ungureanu, Dumiter – Bădăuță. Au mai evoluat: Anghelina , Cluci

Arbitri: Rareş Vidican (Satu Mare) – Doru Lucaciu (Cluj-Napoca), Ovidiu Timar (Marghita) – Dan Dreve (Cluj-Napoca)

Observator de arbitri: Dan Monea (Aiud)

Observator de joc: Viorel Lolea (Reșița

Oaspeții au avut prima apariție periculoasă la șase minute de la fluierul de start al jocului, dar șutul ce părea periculos a fost deviat în corner rămas fără rezultat. Arădenii au început jocul mai prezenți în apărare. UTA  a avut prima apariție notabilă în careul timișorean abea la jumătatea primei reprize, Vădrariu a întârziat șutul și a fost deposedat de portar. În minutul 28, oaspeții au cerut un penalty la o fază între Benga și Dumiter. UTA a înscris la a doua oportunitate mai clară după o fază fixă. Ripensia a bebeficiat la scurt timp de un penalty. Golul egalizator a fost ultimul eveniment notabil înainte de pauză. După pauză, în minutul 60 arădenii au cerut vehement un penalty pentru un henț a lui M. Toma, arbitrul acordă doar corner. Cipri Rus a avut o ocazie în minutul 77, reluând puțin peste poartă. prevestind parcă golul. Un meci tratat prudent cu puține ocazii de gol. În runda următoare contină episodul confruntărilor dintre UTA – și Timișoara, în data de 1 septembrie, elevii lui Ionuț Popa se deplasează pe terenul celor de la ACS Poli, fosta echipă a tehnicianului arădean, meci contând pentru ruda a V-a din liga secundă de fotbal.

Minutul 34, lovitură liberă executată de Enescu, mingea respină a fost urmărită de Benga care a reluat mingea cu capul 1 – 0.

Minutul 39, Petra a jucat neglijent mingea cu capul, având contact cu Dumiter în careu, gol marcat de pe punctul cu var de Călin Toma, 1 – 1

Minutul 80; Enescu a trimis o minge peste apărarea de pe Bega, mingea a ajuns la Al. Pop, care a reluat pe lângă portar, 2 – 1.

Declarații după meci:

Ionuț Popa a recunoscut că echipa sa nu a prins cea mai bună zi: „Ne-au lipsit azi doi jucători care pot face legea la mijlocul terenului, Matei și Cubleșan, îmi pare rău că nu au putut juca. Aștept să se rezolve situația fundașului central, pentru că în momentul de față dacă unul dintre cei doi titulari se accidentează sau e suspendat, avem probleme mari. Am făcut două schimbări, forțat de împrejurări în cazul lui Vădrariu, pentru că a suferit niște arsuri în talpă din cauza terenului. Iar Stahl, un jucător în care eu cred, poate deveni un fotbalist bun, dar care încă nu joacă așa cum mi-aș dori. Pop a intrat foarte bine în joc, a și înscris golul decisiv, iar Janos a arătat bine dar dacă mai dă jos acele două-trei kilograme poate fi o opțiune și mai bună. Este o victorie muncită, meritată, în urma unui joc mai slăbuț. Am prins o zi mai proastă astăzi, nu ne-a mai ieșit jocul de pase. Am întâlnit și un adversar mai bun decât cei de până acum, iar jocul nostru nu s-a ridicat la așteptări. În repriza a doua am dominat mai clar, dar acel penalty care a readus echipa adversă în joc ne-a tras puțin înapoi și ne-am revenit cam greu. Îi felicit pe băieți pentru dăruire, am fost și ajutați de galerie, care a fost la înălțime. Ne bucurăm că am câștigat și acum ne gândim la cele două deplasări care urmează, la ACS Poli și Clinceni.”

Ciprian Urican: „Sunt foarte supărat că pierdem jocuri pe care le controlăm. Dar, în primul rând trebuie să felicit UTA, eu n-am aruncat vorbe goale când am spus că Ionuț a construit o echipă competitivă. Noi am fost mult mai siguri din punct de vedere defensiv astăzi și totuși înfrângerea a venit după singura acțiune perpendiculară pe poartă a UTA-ei în repriza a doua. Luăm goluri cu prea mare ușurință și asta ne costă. Știam că se vor arunca în repriza a doua și am încercat să îi surprindem dar a lipsit ultima pasă din partea noastră. E un campionat echilibrat, echipele sunt cam de aceeași factură, iar Liga a doua e mai puternică decât cea de anul trecut.”

Etichete: Enescu, Ionut Popa, ripensia, UTA
[PORTRET DE TÂNĂR POLITICIAN] Suslak Marek, jurist pasionat, este de-o vârstă cu Revoluția, „motorul” mișcării sportive din Nădlac și are ce arăta alegătorilor săi
Bătaie, la PROPRIU, ca-n filme. Gabi Moț: „Mi s-a spus doar că trebuie să-l bat pe Merișca. Am fost curios și am acceptat!”