Primul succes al lui Balint în prima ligă: Dinamo – UTA 0 – 1

dinamo uta 1

Dinamo – UTA 0 – 1 (0 – 1)

Dinamo: Mejias Osorio – Gonzalez, Puljic, R. Grigore, Isma Lopez – Camara, Răuță, Gol, Sorescu – Nemec, V. Borcea. Au mai evoluat: Borja Valle, Fbrini, Măgureanu

Antrenor: Cosmin Contra.

UTA: Iacob – Tomozei, Benga, Erico, Roumpoulakou – Miculescu, Albu, Roșu, D. Rusu – Hora, Buhăcianu. Au mai evoluat: Ursu, Klapan, C. Rus, Melinte

Antrenor: Laszlo Balint.

Dinamo  a încercat încă din primul minut să treacă în avntaj, Florin Iacob revenit în poartă a avut o intervenție reușită, spectaculoasă la un șut cu stângul de la 20 de metri.  Dinamoviștii au început motivați, cu gândul la meciurile grele ce urmează, dar UTA a echilibrat jocul fără să pună  probleme în ofensivă. Același Camara a trimis periculos, dar Iacob  a respins. Gonzales a  greșit execuția în minutul 33, din poziție bună nenimerind cadrul porții. Iacob  a mai a avut o intervenție la șutul aceluiași Camara.
Pe un atac întârzit în careu asupra lui Denis Rusu se dictează penalty, transformat fără emoții de Hora. Debutul părții secunde a mai adus o șansă de gol pentru UTA: în minutul 47 Roșu  a trimis pentru Buhăcinu, mingea  fost ștearsă de un apărător și astfel nu  a mai putut fi deviată de către Denis Rusu.
UTA a încercat să profite de spațiile libere lăsate de elevii lui Contra. În minutul 60 gazdele au cerut un penlty pentru un probabil henț în careu făcut de Denis Rusu. Borja Valle a tras pe jos alături în minutul 64. Hora a părăsit terenul accidentat, iar în locul său a debutat Klapan. După un atac prelungit al gazdelor, Erico  respins pentru ca apoi Iacob să respingă spectaculos șutul lui Fabrini în minutul 75.
Ambele echipe au o medie de un gol pe meci. Melinte a degajat o minge până la Cipri Rus,  blocat când se pregătea să șuteze.
Peste o săptămână UTA o primește pe Academica Clinceni, ir Dinamo merge l FCSB.

Minutul 42, lovitură de la 11 metri șut în stânga portarului Mejias: 0 – 1.

Etichete: balint, contra, Dinamo, UTA