joi, decembrie 8, 2022

Primul SUCCES AMICAL din acest an pentru UTA!

UTA  – Gloria Cermei 3 – 1 (1 – 0)

După o înfrângere și două remize, UTA a simțit ieri gustul victoriei pentru prima oara în acest an  în fața conjudețenei din liga a treia Gloria Cermei. Elevii lui Ionuț Popa s-au impus la un scor liniștitor, 3 – 1, meciul de pe arena Motorul fiind evident unul cu caracter amical.

Ionuț Popa (FOTO) a început jocul în formula: Orlic – Ivan, El Hasni, Şeroni, Copaci – Melinte, Matei – Costin, Isac, Kanda – Rus.
Rasu Anca a răspuns în următoarea formulă: Gîrlea – Polgar, Varga, Nistor, Sabău, Mager, Mihuţa, Vezan, Vlad, Prună, Capătă.
Gazdele s-au văzut în avantaj după numai 5 minute de joc, Isac a fructificat o acțiune personală a lui Melinte, 1 – 0.
Până la pauză Cipri Rus s-a aflat de două ori în fața golului a țintit bara în minutul 32.
Prima schimbare după pauză a fost portarul Bodea în locul lui Orlic. Pe parcurs au mai evoluat, Hrezdac, Stahl, Vadim (adus în probe din Republica Moldova), Moisin, Iuga, Merian, Popa.
UTA și-a dublat avantajul în minutul 63 prin Matei cu un șut din 8 metri, 2 – 0.
Kanda care a fost foarte activ pe toată durata jocului a ănscris direct din lovitură liberă de la 17 metri cu un șut la vinclu în minutul 70. Oaspeții au reușit golul care a stabilit scorul final prin Mihuța în minutul 88.

Mâine de la ora 11 tot pe arena din Aradul Nou, UTA primește vizita celor de la Crișul Chișineu Criș.