Primul succes extern al sezonului pentru fetele de la ICIM. Deseară o vom înfrunta la Arad pe CSM Târgoviște

icim 222

Universitatea Cluj-Napoca – FCC ICIM Arad 56-68 (17-18, 16-23, 12-19, 11-18)

ICIM Arad a obținut, zilele trecute, primul succes extern din cadrul Ligii Naționale de baschet feminin. Trupa de pe Mureș a câștigat în deplasarea de la Cluj-Napoca, împotriva Universității pe parchetul ultimei clasate, la o diferență considerabilă, 78-56

In disputa din Sala Sporturilor Horia Demian echilibrul s-a menținut doar în primele 15 minute, adică un sfert și jumătate. ICIM a început, mai apoi, să capete, deși treptat, avans. Dacă după primul sfert diferența era de doar un punct, la mijlocul disputei scorul era 41-33. Au urmat alte două sferturi câștigate de trupa din Arad. Cea mai în formă jucătoare a fost Brankica Hadzovic, care a totalizat 24 de puncte, cinci recuperări și 7 pase decisive. De la gazde, Nicolette Orban a terminat în double-double, cu 14 puncte și 10 recuperări. Milica Deura, proaspăt transferată la ICIM, a terminat meciul cu 13 puncte și patru pase decisive, evoluând aproape 25 de minute în meciul său de debut. Cu o banca scurta in care antrenorul nu are prea multe variante, oboseala e un factor de luat în seamă în rândul echipei arădene.

U Cluj: Orban 14, Cenean 11, Napier 11, Părău 10, Begenisic 8, Boț 2.

ICIM: Hadzovic 24, Deura 13, Dzombeta 10, Fodor 8, Burdgess 7, Neagu 6, Mercea 3, Ciotir 3, Ardelean 2, Bartok 2.

***

Următorul joc pentru fetele de la ICIM este astazi cînd la Arad sosește  CSM Târgoviște.
Meciul e programat de la ora 18.

Etichete: baschet, icim, u cluj. targoviste
UTA și ȘOIMII Lipova s-au mobilizat într-un MECI CARITABIL pentru a ajuta o familie din satul Firiteaz căreia i-a ars casa în prag de CRĂCIUN
Ei sunt OAMENII de la ISU Arad care au avut grijă ca un spital, un cartier și o comună de la capătul județului să aibă CURENT ELECTRIC în ultima săptămână