Progresul Pecica A PROMOVAT în LIGA a III-a

pecica 1 bucurie

Retezatul Hațeg – Progresul Pecica 0 – 1 (0 – 1)
A marcat: Puie

O singură schimbare a făcut azi antrenorul Dan Stupar în returul din județul Hunedoara față de partida tur de la Pecica, câștigată de elevii săi cu 2 -1, în urmă cu o săptămână. Dumitru Copil a fost lăsat pe bancă. Pecicanii au început la fel de ofensiv ca meciul de acasă, au deschis repede scorul în minutul 6 după o serie de trei lovituri de colț, Puie a reluat la colțul lung. După golul primit, cei de la Retezatul Hațeg nu au reușit să se apropie periculos de poarta lui Rusu. Pe o temperatură de 27 de grade nu au fost multe ocazii la cele două porți. Gazdele nu au reușit să finalizeze o situația în minutul 20. După pauză o lovitură de cap trimisă de Popesc a trecut peste transversală. Pecicanii au reușit să se apere la distanță de poarta lui Rusu și astfel nu au permis gazdelor să construiască periculos. Gazdele de azi au evoluat mult mai slab decât în tur la Pecica se pare că atmosfera în lotul echipei din Hațeg s-a striat după meciul pierdut în tur. Au fost dese întreruperi de joc din cauza crampelor musculare. Elevii lui Stupar au jucat economicos la rezultat. În minutul 75 Huțanu a reluat greșit din 7 metri. După minutul 80, pecicanii au putut să-și mărească avantajul, dar Arsene în minutul 82 și Puie un minut mai târziu au trecut pe lângă gol, acesta din urmă a preferat o pasă în spate în locul unui șut. Progresul Pecica a revenit în liga a treia cu scorul general de 3 – 1. În tur, Progresul Pecia putea să câștige mai clar, dar a tremurat pe final pentru rezultat, a fost 2 – 1. Campioana județului Arad a câștigat campionatul la o diferență de 14 puncte față de locul secund cu doar o înfrângere și două remize. Pecica a revenit în liga a treia, ultima încercare a fost acum 5 ani, când a pierdut la baraj, numărul echipelor din județul Arad în eșalonul trei a crescut la cinci.
O victorie meritată, o promovare meritată, ne bucurăm că am reușit să câștigăm în acest an competițional tot ce se poate campionatul și cupa și acum această dublă manșă. Am făcut fericiți locuitorii din Pecica și iubitorii fotbalului din Arad și evident pe cei ce susțin această grupare fotbalistică. Vreau să păstrez acest nucleul acesta de jucători pentru că este meritul lor, dar vor venii câteva transferuri care să ne dea mai mult echilibru și mai multă concurență pe posturi pentru a face o figură frumoasă în eșalonul trei. Liga a treia va fi altceva cu privire la organizare și pregătire fizică, a declarat antrenorul Dan Stupar.

Hațeg: Pașca – Ardeleanu, Ionașcu, Marcu (65 Tomoni), Tămășiloni (82 Enache) – Pițigoi, Pușcă – Popa (75 Dăncescu), Buzducea, Țiric – Popesc. Rezerve: Bobu – Mariș, Roșca, Itul. Antrenor: Flavius Itul.
Pecica: Rusu – Țugulescu (38 T. Bodri), Gabor, Wild, Aldan – A. Ponta (38 Copil), S. Popa, Arsene, Huțanu – Puie (85 Blănaru), Măgulean (61 Moraru). Rezerve: Iosub – Drîglă, Păcurar. Antrenor: Dan Stupar.
Arbitri: Vladimir Nagy (Aiud) – Radu Pașcu (Satu Mare), Ludovic Zifceac (Aleșd).
Observatori: Nicolae Grigorescu (Timișoara), Antonie Burtea (Reșița).

Etichete: AJF Arad, cupa, dan stupar liga a treia, Dumitru Copil, progresul pecica, retezatul hațeg
Pentru că ORICE VIAȚĂ CONTEAZĂ, Salvatorii Detașamentului de Pompieri Arad au scos sănătos un CAL care căzuse într-o gură de canalizare pe „Bodrogului”
20 de muncitori BEȚI-RANGĂ au alertat ISU și au panicat populația după ce televizorul și frigiderul le-a luat foc în subsolul căminului de pe „Hunedoarei” unde „lucrau la niște peturi”