Progresul Pecica şi-a făcut returul mai greu, cu un 2 – 1 smuls după o repriză secundă ghinionistă

pecica5

Progresul Pecica – Retezatul Haţeg 2 – 1 (2 – 1)

Progresul Pecica a fost prima echipă care a marcat dintre echipele din zonă care au jucat ieri în meciurile tur ale barajului de promovare în liga a treia, în faţa a 500 de spectatori, au avut pecicanii o jumătate de oră excelentă de joc. Retezatul a mai avut baraj în anul 2004, când a pierdut în faţa celor de la Voința Sibiu şi în 2009 cu UTA Bătrâna Doamnă, ambele încheiate cu acelaşi scor 2 – 0. Gaydele au început în forţă, Puie nu a ajuns la o minge în minutul 6, ca un minut mai târziu, o centrare a lui Huţanu, să fie reluat în plasă din 10 metrii a căpitanului Arsene 1 – 0.
În minutul 17 Huţanu a reluat din careul mic, portarul a reuşit să intervină, joc fără nici o ocazie la poarta lui Rusu. În min 24 Paşca a respins din faţa lui Măgulean. Patru mari ocazii a avut Progresul Pecica înainte de golul doi, apoi au oprit motoarele şi acest lucru sa văzut. În minutul 28 Huţau a centrat, Măgulean a reluat în plasă, 2 – 0.
Minutul 44 Ţirig trage surprinzător de la 22 de metri  înscrie, în stânga lui Rusu, 2 – 1
În partea secundă am asistat la alt joc, mult mai calm în prima sa parte. Au urcat liniile cei de la Retezatul îngreunând construcţia gazdelor În minutul 56, corner executat de Dumitru Copil, iar lovitura de cap a lui Sergiu Popa a fost respinsă de portar. În minutul 65 Rusu a scos de sub transversală şutul lui Puşcă. Roşca a reluat în minutul 73 defectos o centrare a lui Ţirig trecând pe lângă egalare. Mecicul a devenit pe contre în ultimul sfert de oră Portarul Paşca a respins în bară şutul lui Morar de la 17 metri. Ţirig a trimis cu efect pe lângă vinclu, ca apoi Arsene în minutul 80 să rateze lobul singur cu portarul. Aresene a cerut un penaltz dar s-a ales doar cu un cartonaş galben pentru simulare Gazdele au făcut risipă de efort, hunedorenii au jucat mai economicos şi periculos. În minutul 89, Dăncescu lobează mingea, Rusu apoi a fost respinsă de pe linia porţii de Aldan. Păcurar a reluat defectos o minge în minutele de prelungiri, pentru ca în replică o centrare periculoasă trece prin faţa porții lui Rusu.

Progresul Pecica putea să şi facă returul mai liniştit, dar a şi tremurat pe final pentru acest succes. A fost o partidă deschisă în ciuda temperaturii de afară, la fel de frumos se anunţă returul de la Haţeg.

Pecica: Fl. Rusu – Ponta, Ţugulescu (89 Gabor), Wild, Aldan – S. Popa, Arsene – Huţanu, Puie (68 Moraru), Copil (74 Drâglă) – Măgulean (63 Păcurar). Rezerve: Iosub – Toma Bodri, Iova. Antrenor: Dan Stupar.

Haţeg: Paşca – Ardelean, Ionaşcu, Marcu (53 Mariş), Tămăşiloni – Piţigoi, Buzducea, Puşcă – Ţiric, Popesc (86 Tomoni), Popa (63 Roşca, 89 Dăncescu). Rezerve: Bobu – Itul, Enache. Antrenor: Flavius Itul.

Arbitri: Marius Omuţ (Satu Mare) – Nicolae Chiţoiu (Timişoara), Călin Cimponeriu ( Lugoj).
Observatori: Zaharia Ciev şi Dorin Micşa ( Timişoara)

Etichete: Arad, arsene, dan stupar, hunedoara, liga a treia, progresul pecica, retezatul hațeg
Elevii din Șofronea cu rezultate bune la învățătură au fost premiați pentru realizările lor
Simona Halep şi Marius Copil au făcut SPECTACOL la „Sports Festival”