„Repetiție” reușită la Cluj a fetelor de la FCC Baschet Arad. Miercuri, însă, va fi ALTFEL: vine Sepsi!

la cluj fetele

Universitatea Cluj-Napoca vs – FCC Baschet Arad 64-76 ( 14-21, 15-25, 14-19, 21-11)

FCC Baschet Arad nu s-a întrebuințat prea mult în ultima deplasare din sezonul regular al Ligii Naţionale. „Galben-albastrele” au forţat ieri doar cât a trebuit în compania Universităţii Cluj pentru a-şi asigura o victorie normală înainte de meciul important de miercuri cu Sepsi.

În Sala Sporturilor „Horia Demian” cei prezenți au asistat la un  meci în care atacul arădencelor a funcţionat bine în primele trei sferturi. Ardelean a avut din nou o prestaţie notabilă, având un procentaj maxim la aruncările din afara semicercului: 5 din 5, toate în prima parte a duelului. 8 jucătoare din tabăra arădencelor au punctat pe tabelă, iar la final, procentajul aruncărilor din acțiune a fost de 50%. Gazdele s-au  câștigat ultimul sfert când numele echipei câștigătoare era deja cunoscut A fost a patra victorie la rând pentru trupa pregătită de Manuel Rodriguez şi Cristi Bondor în Grupa A valorică, care rămâne pe locul trei în clasament cu opt succese și patru înfrângeri.  Pentru gazde a evoluat aproximativ 30 de minute simpatica Alexandra Uiuiu, fostă componentă a echipei de pe Mureș.

Pentru FCC urmează două meciuri pe teren propriu, ultimele din sezonul regular al campionatului. Miercuri, de la ora 18, la Arad soseşte campioana României, pentru jocul care ar putea propulsa Aradul pe poziţia secundă în cazul unei victorii.

Cluj: Campbell 25 de puncte, King 14, Fota 7, Fleșer 5, Uiuiu 5, Kilin 4, Stoica 2 şi Boloni 2.

Arad: Ardelean 15 puncte, Webb 15, Karakasevic 14, Akathiotou 12, Hadzovic 9, Pop 6, Bartok 3 și Mercea 2 puncte.Au mai jucat Ciotir și Lipovan.

Etichete: Arad, FCC, karakasevic, sepsi, u cluj, uiuiu, webb
O seară cu literatură, turism, film documentar și muzică – toate despre și în legătură cu MOȘTENIREA patrimonială a LIPOVEI
Expoziția ,,Istoria fotbalului arădean. Tradiție și performanță” a poposit la ȘIRIA