România e Campioana Europei la tenis de masă. Arădeanca Dana Dodean a făcut un meci excelent

tenis de masa rl calificarea in finală

România este pentru a doua oară consecutiv Campioană Europeană pe echipe la o disciplină olimpică tenis de masă. Întrecerea s-a încheiat azi în Franța la Nantes cu ultimul act între România și Portugalia. Fetele pregătite de antrenorul Viorel Filimon s-au impus cu scorul de 3- 0 în fața unei echipe lusitane în componență cu două jucătoare chineze naturalizate. Confruntarea a fost mai dificilă decât arată scorul, dacă ținem cont că primele două confruntări s-au încheiat în set decisiv (3 – 2) Seria meciurilor a fost deschisă de energica Bernadette  Szocs ocupanta locului 1 în clasamentul individual în luna august. Bernie Szocs a trebuit să dispună de Jieni Shao, iar scorul a fost unul strâns, mai exact, 11-7, 8-11, 6-11, 11-7, 11-6, după ce sportiva născută la Târgu Mureș a trebuit să întoarcă scorul de la 1-2 la seturi în fața unei jucătoare de mâna stângă împotriva căreia e mai dificil de jucat. Cel mai greu joc a vrea să fie cel al arădencei Dana Dodean care a urmat a doua la masă în fața celei mai bune jucătoare din lotul lusitanelor. Dana nu a intrat așa de bine în meci în fața experimentatei Yu Fu, care a câștigat în 2019 aurul la Jocurile Europene de la Minsk și pornea ușor favorită pe hârtie. Dana a intrat mai relaxată în meci a făcut apoi un joc solid în seturile doi și trei, părea obosită în setul patru, dar a făcut un set decisiv excelent, ușurând astfel misiunea din ultimul meci a colegei și prietenei sale Eliza Samara, așa cum se poate vedea și în scorul confruntării dintre cele două 7-11, 11-8, 11-9, 6-11, 11-3. Emoțile pentru Dana nu s-au încheiat, soțul său evoluează azi în finala masculină pe care Portugalia o dispută contra Germaniei. Ultima confruntare a adus față în față pe experimentata Eliza Samara fostă campioană europeană și la simplu, contra  Leila Oliveira, ultima racheta a Portugaliei, a fost un sec 3-0, pe seturi 11-9, 11-7, 11-6. România și-a păstrat titlul european sub privirile lui Cristian Romanescu președintele federației de la noi din țară. În urmă cu doi ani România a trecut în Luxemburg de Germania 3 – 2 succesul de atunci venise după 12 ani de pauză.

Etichete: dana dodean, eliza samara, Portugalia, România, tenis de masa
Național Sebiș face primul punct după trei etape. Pecica câștigă la mare luptă [REZULTATE / MARCATORI]
Muzeul de Artă vernisează expoziția „Carol WOLFF – restituiri”, cuprinzând lucrările celui mai cunoscut portretist al personalităților implicate în Unirea de la 1918