„Să urle liniștea!” ASU Poli – UTA: 1 – 3… cea mai amară victorie din derby-urile ultimilor ani

uta 1

ASU Poli – UTA 1 – 3 (0 – 2)

ASU Poli: Murariu – Bilia, Mera, Scutaru, Cherecheş – A. Ignea, Vidrăşan, Poparadu – Bozian, Velici, Bedea. Au mai evoluat: Nicolescu, Lazea Antrenor: Cosmin Petruescu

UTA: Orlic – Costin, Manea, Benga, Copaci – Enescu, Coulibaly – Janos, Petra, Vădrariu – Rus. Au mai evoluat: Cubleșan, Oprea, Pop

Arbitri: Mihai Amorăriței (Cîmpina) – Doru Lucaciu (Cluj), Marius Bălan (Dej). Rezervă: Mihai Domșa (Aiud)

Observatori FRF: Dan Monea (Aiud), Cristian Petrean (Hunedoara).

Derby îndurerat  în tradiționala confruntare din vestul țării. Așa cum se știe UTA a pierdut joi noaptea doi suporteri în urma unui tragic accident rutier pe podul de la Micalaca. Tinerii suporteri Bogdan Mihoc și Bogdan Moisi nu mai sunt printre noi. Primul va fi înmormântat mâine la Beliu, iar Bogdan Moisi care mâine trebuia să-și serbeze ziua de naștere va fi înmormântat luni la Arad în cimitirul Eternitatea de la ora 13. Sub aceste auspicii a început jocul de astăzi, fără coregrafia obișnuită. UTA a cerut chiar amânarea jocului dar nu a primit acceptul FRF. Ieri seară suporterii și jucătorii s-au întâlnit la priveghiul celor doi jucători. Timișorenii au respectat durerea arădenilor și timp de 15 minute nu au scandat nimic pe arena Dan Păltinișanu. Suporterii arădeni în mare parte au anulat deplasarea la Timișoara o mică parte au ajuns la stadion pentru a afișa doua benere, apoi aproape toți părăsit stadionul. „Un derby umbrit de dispariția voastră / Nu o să vă uităm/ Rămâneți în inima noastră / Să urle liniștea / A mai rămas ecoul/ Nu avem glas când îngerii dau tonul”. „ Vă vom iubi mereu”

În fața a 1500 de spectatori care au aplaudat jucătorii celor două echipe intră pe teren îmbrăcând tricouri albe cu chipurile lui Bogdan Moisi și Bogdan Mihoc. Mai mult, arădenii poartă și un banner cu chipurile celor doi suporteri utiști decedați. Manea și Vădrariu au purtat apoi bannerul la peluza Nord, unde Ioan Mera a depus o coroană de flori.

Acest banner – cu care suporterii și-au făcut o fotografie pe strada Poetului, în fața localului Old Lady`s Pub – locul de întâlnire al fanilor echipei-fanion a Aradului:

uta doliu

Meciul în sine a debutat anost între cele două careuri. UTA a punctat pe două contre și și-a asigurat un avantaj confortabil încă înainte de pauză prin dubla lui Janos Norbert. După gol a alergat spre banca de rezerve de unde a luat un tricou alb cu poza celor doi suporteri decedați  și la ridicat spre cer. Gazdele au avut o jumătate de ocazie când UTA era în avantaj pe tabela de scor, dar Olic a ajuns înaintea lui Bozian. Pe lângă cele două reușite a jucătorului adus din Ungaria, UTA putea face  3 – 0 prin timișoreanul Vădrariu. Gazdele au început în atac partea secundă, Orlic sa remarcat respingând cu pumnii o centare. În minutul 65 același Orlic îl agață în careu pe Velici. UTA nu a avut amenințată victoria nici o clipă, pe final a mai punctat să refacă diferența de două goluri,prin Rus care putea face chiar dubla în ultimul minut. Gazdele au încheiat jocul ăn inferioritate numerică Ignea a văzut al doilea cartonaș galben

Minutul 15, Janos scapă în viteză de la mijlocul terenului, pătrunde până la 15 metri ușor lateral dreapta și înscrie cu stângul pe lângă Murariu, 0 -1

Minutul 40, Rus face o cursă pe stânga, îi pasează în 6 metri lui Janos, care preia și trimite cu stângul pe lângă portar, 0 – 2

Minutul 69, Bozian înscrie din penalty, Olic a ghicit colțul, 1 – 2

Minutul 87, Cubleșan, pasează perfect pentru Rus care a ănscris cu șut din careul mare, 1 – 4.

Încasările rezultate din această partidă vor fi donate familiilor suporterilor decedaţi.

Etichete: janos, POLI, rus, timisoara, UTA
ISTORIA ȚIGANILOR în Europa – Evul Mediu (651 – 1453). Fragment din volumul „Romii în vâltoarea istoriei”
Parcurs INCREDIBIL pentru Marius COPIL, care a făcut „rezultatul carierei” la Basel și va juca finala turneului cu idolul său, Roger FEDERER