SPORTURI

Sportivii Daria Haristiade și Emanuel Danciu vor reprezenta Aradul la Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires

 

Prezentarea oficială a Echipei Olimpice care va reprezenta România la Jocurile Olimpice de Tineret (JOT), găzduite de Buenos Aires, Argentina în perioada 6-18 octombrie, a avut loc aseară Sala Polivalentă din cadrul Complexului Olimpic „Sydney 2000” din Izvorani, potrivit unui comunicat de la Comitetul Olimpic şi Sportiv Român (COSR).

Canotoarea Tabita Maftei (foto) a fost aleasă de Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român să fie purtătoarea de drapel la festivitatea de deschidere.

Echipa Olimpică a României este compusă din 34 de sportivi, 21 de fete şi 13 băieţi, care vor concura la 14 discipline sportive. Aradul e reprezentat de sportivii Daria Haristiade (CSM Arad), la tir şi Emanuel Danciu (CSM Arad), la haltere şi de antrenorii Monica Brosovszky, baschet 3×3 şi Mircea Budurişan (CSM Arad), tir.

Delegaţia completă a României, la Jocurile Olimpice de Tineret din Argentina, 2018:

Atletism (cinci sportivi, trei fete şi doi băieţi): Daniela Vasile, Adina Elena Cîrciogel, Răzvan Cărare, Cristian Gabriel Voicu, Bianca Toader; antrenori – Horaţiu Calfă şi Ana Mirela Ţărmure;

Baschet (patru sportive): Sonia Alexandra Cazacu, Maria Ferariu, Ilinca Sofia Păun, Carla Antonia Popescu; antrenor – Monika Isabela Boriga;

Canotaj (patru sportivi – două fete şi doi băieţi): Alina Maria Baleţchi, Tabita Maftei, Alexandru Laurenţiu Danciu, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu; antrenor – Cristian Mihai Maliş;

Gimnastică artistică (doi sportivi – o fată şi un băiat): Ana Maria Puiu şi Gabriel Burtănete; antrenori – Marius Răzvan Vintilă, respectiv Dragoş Bîrzu;

Gimnastică ritmică (o sportivă): Denisa Alexandra Stoian; antrenor – Simona Puiu;

Judo (doi sportivi – o fată şi un băiat): Iosif Adrian Şulcă şi Giorgia Barbara Hagianu; antrenor – Roland Bodo;

Haltere (trei sportivi – două fete şi un băiat): Sabina Baltag, Mihaela Valentina Cambei, Emanuel Marian Danciu; antrenori – Liliana Mihaela Niculiţă şi Ilie Ovidiu Fătu;

Înot (patru sportivi – două fete şi doi băieţi): Maria Claudia Gâdea, Ingrid Huszar, Daniel Cristian Martin, George Adrian Raţiu; antrenor – Gheorghe Iulian Matei;

Lupte (o sportivă): Amina Roxana Capezan; antrenor – Şerban Iulian Mumjiev;

Sărituri în apă (un sportiv): Aurelian Dragomir; antrenor – Ana Popescu;

Scrimă (doi sportivi – o fată şi un băiat): Diana Rebeca Cândescu şi Andrei Păştin; antrenor – Rareş Dumitrescu;

Tir sportiv (o sportivă): Daria Olimpia Haristiade; antrenor – Mircea Ilie Budurişan;

Tenis de masă (doi sportivi – o fată şi un băiat): Andreea Dragoman şi Cristian Pletea; antrenori Petre Arnăutu, respectiv Mădălin Silvian Ionaşcu;

Tenis (doi sportivi – o fată şi un băiat): Selma Ştefania Cadâr şi Cristian Filip Jianu; antrenor – Răzvan Itu.

Cosmin Gherman, 2 octombrie 2018 3:44

tabita-maftei-2