[TENIS] Marius Copil a pierdut accesul în finalaTurnelui de la Brest

Tenismanul arădean Marius Copil a fost învins de grecul Stefanos Tsitsipas cu 7-6 (2), 7-6 (3), în semifinalele turneului challenger de la Brest (Franţa), dotat cu premii totale de 106.000 de euro.
Copil (26 ani, 78 ATP), al doilea favorit, s-a înclinat după o oră şi 38 de minute în faţa unui adversar de 19 ani, aflat pe locul 95 în lume. În primul set cei doi au mers cap la cap așa cum arată scorul, arădeanul fiind cel venit mereu din urmă și restabilind egalitatea. A fost cel care a început mai bine tiebreakul, conducând cu 1-0 pe serviciul advers.
În setul secund, Marius a condus cu 3-0, dar s-a văzut egalat la trei, apoi și -a câștigat doar serviciul  și astfel s-a ajuns la 6 -6. În tiebreakul setului secund, adversarul său a evoluat mai bine.
Fiecare jucător a reuşit câte 7 ași și a făcut o dublă greșeală, diferenţa făcându-se, în favoarea grecului, de fiecare dată în tiebreak.
Marius Copil a primit un cec de 5.320 euro și 40 de puncte ATP

Dacă trecea de Tsitsipas, arădeanul ar fi jucat finala cu un reprezentant al țării gazdă, francezul Moutet, (locul 224 ATP), a trecut surprinzător în trei seturi de germanul Y. Maden (locul 181 ATP).

Etichete: atp, brest, franta maden, Marius Copil, tenis