Trei goluri în ultimele cinci minute – și UTA a pierdut acasă, chiar dacă a jucat mai bine!

uta fc arges

UTAFC Argeș 1 – 2 (0 – 0 )

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Erico da Silva, Benga, Roumpoulakou – Miculescu, Albu, Vorobjovas, D. Rusu – Roger jr., Hora.  Au mai evoluat: Antal, Neluț Roșu, Cipri Rus, Oroian  Antrenor: Laszlo Balint.

FC Argeș: Greab – Tofan, Maric, Deslandes, Mușat – Meza Colli, Șerban – Drăghici, Maes, C. Dumitru – Mediop.  Au mai evoluat: Malele,  Șerbănică, Grecu, Palic  Antrenor: Mihai Ianovschi.

Arbitri: Viorel Flueran – Alexandru Cerei (Cluj), Adrian Popescu (Craiova). Rezervă: Rareș Vidican (Satu Mare).

Observator FRF: Viorel Huzu (Sibiu). Observator CCA: Marcel Vasile (Cluj).

Cele două echipe au sărbătorit promovarea împreună la Pitești în urma unei remize, dr cum rădenii nu se mulțumesc cu o remiză și sunt favoriți pe hârtie. Trei remize în cele trei confruntări  dintre cele două combatante.  Început dinamic de meci fără momente de tatonare cu un plus de posesie pentru UTA. În minutul 3 centrare Simo dar  Hora a trecut pe lângă minge, UTA nu  primit gol în acest an. FC Argeș a câștigat și ea runda trecută după minutul 93 la Botoșani. Primul sfert de oră a meciului  s-a încheiat cu un șut în plasa laterală expediat de Miculescu bună decizia de  finaliza. Staria terenului a incomodat echipa arădeană  aflată la construcție. Piteștenii au replicat în minutul 18 corner executat periculos de Mușat, minge deviată de Șerban. Minutul 27, o minge respinsă de defensiv oaspete ajunge la Simo care trage bine de pe loc. Lovitură de colț executată de Roger, Hora reia cu pământul portarul scoate cu dificultate cu 10 minute înainte de pauză.  În minutul 38, Hora a părăsit terenul accidentat.  Două minute mai târziu pe o lovitură liberă UTA a avut o ocazie la execuția lui Roger. Jocul  a devenit mi alert pe finalul primei reprize nu multe dar ocaziile au aparținut arădenilor pe parcursul primei reprize. În minutul 53 arbitrul a greșit si a acordat direct cartonașul roșu lui Benga la o intervenție asupra lui Mediop deși Erico putea ajunge în fața atacantului oaspete.  Arădenii au juct destul de bine în inferioritate, oaspeții nu și –au creat ocazii.  În minutul 70 Malele a trecut de Albu și  centrat prea tare pentru Mediop. În replică după o lovitură liberă a lui Roger mingea a ajuns la Erico da Silva care a preferat o recentrare în locul unui șut. Antal  a tras de două ori în blocajul din fața porții. În minutul 75 balonul ajunge la Mediop la 14 metri, dar acesta încearcă să dribleze în loc să tragă la poartă iar Tomozei respinge.  Meciul se îndrept a spre un sor alb dar arădenii au deschis scorul după o fază fixă. În faza următoare pe o indecizie între Albu  și Erico piteștenii  au restabilit egalitatea. O remiză nu o avantaja pe echipa lui Balint, dar până la urmă nu a cules nici un punct dim meciul ce o dădea favorită. Jocul rezultatelor au antajat echipa gazdă în cazul unui succes.

Piteștenii au plecat cu toate punctele după un meci  în care  nu au avut ocazii, adunând astfel 7 puncte în acest an. UTA nu se simte bine acasă și merge în runda următoare la Iași, în vreme ce la Pitești sosește FCSB.

Așa s -a marcat:

Minutul 86, corner executat de Roșu argeșenii bâlbâie  mingea în fața careului de unde Roger prinde un voleu cu efect în plasa laterală, 1 – 0.

Minutul 87, arădenii nu s-au așezat bine în teren după golul marcat, Albu și Erico se invită să respingă, mingea ajunge la Palic care trage de la 16 metri și egalează, 1 – 1.

Minutul 89: Drăghici centrează din lovitură liberă, Șerban deviază  la colțul lung de unde Deslandes împinge mingea în poartă deși era marcat strâns, 1 – 2.

Etichete: fc argeș, hora, Roger, UTA
Care ești, bă, tata COCALARULUI de la GLOVO?! Hai… demonstrează că ești bărbat și educă-ți odrasla… ia-o la palme, până nu ți-o linșează doamnele cu poșetă! [VIDEO CENZURAT PE FACEBOOK – public pe YouTube și TikTok]
Balint: „Să ridicăm capul din pământ, să fim bărbaţi şi să înţelegem unde am greşit”

uta otelul 3 large

URA ȘI (ÎNAPOI) LA GARĂ!

UTA – OȚELUL GALAȚI 3-1 (0-0) Au marcat: Omondi (62), Luckassen (78), R. Pop (81) – Cisotti (90+4) 25 aprilie 2024, ora: 16.45, stadion: „Francisc Neuman”, temperatura: 12°C, spectatori: 7500.…
petrolul uta large

ERA LOC DE MAI MULT… Petrolul – UTA: 1-1

PETROLUL – UTA: 1-1 (1-0) Au marcat: Grozav (11) – Micovschi (82) 22.04.2024, ora: 19,00, stadion: „Ilie Oană”, temperatura: 12°C, spectatori: 5120. Petrolul (antrenor Laszlo Balint): Zima – Hanca, Papp,…