UTA a condus de două ori, dar a pierdut toate punctele după ce a CĂZUT FIZIC în repriza a II-a

uta poli iasi

UTA – Poli Iași 2 – 3 ( 1 – 1)

UTA: Moldovan – Tomozei, Benga, Erico, Roumpoulakou – Tescan, Albu, Roșu, Buhăcianu – Hora, C. Rus.

Au mai evoluat: Morar, Ursu, Pleașcă, Ioniță, Rusu.

Antrenor: Laszlo Balint

Poli Iași: Axinte – Onea, Mihalache, Baxevanos, Bușu – Passaglia, Breeveld, Vanzo – Platini, A. Cristea, Calcan. Au mai evoluat: Popadiuc, F. Cristea, Atska. Antrenor: D. Pancu.

Confruntarea a înceăut cu un moment de reculegere în memoria fostului antrenor Ionuț Popa cel care a antrenat ambele echipe. Meci echilibrat în primele 25 de minute ale jocului de pe stadionul Arădean între UTA și Poli Iași, contând pentru runda a patra din prima ligă fotbalistică. În minutul 17 șutul lui Roșu a fost deviat în corner. Cinci minute mai târziu Platini a preluat greșit și a permis lui Roumpoulakou să acorde corner. Cele două echipe au avut momente de joc până în marginea careului fără ocazii periculoase. UTA a deschis scorul după o minge recuperată pe construcția oaspeților. Oaspeții au egalat la primul șut pe poartă tot pe o greșală de transmitere a mingii. UTA a acuzat golul primit, portarul a pasat direct lui Platini dar și-a reparat greșala interceptând pasa acestuia spre Cristea aflat în fața porții goale.

După pauză, au urmat 10 minute fără luciditate ambele echipe au greșit mult la construcție. Vlad Morar și Ursu au intrat în debutul părții secunde, ultimul pe partea opusă față de cea obișnuită. Ambele combatante au încercat  să simplifice construcția cu mingi direct pe vârfuri. În minutul 60 Andrei Cristea a marcat pe lângă portar din poziție afară din joc, semnalizată se pare eronat. În faza următoare UTA a trecut în avantaj. Cristea a tras excelent din lovitură liberă respinsă de portar pentru ca apoi tot Moldovan să intervină în fața lui Popadiuc. În minutul 65, Cristea a părăsit terenul acuzând dureri la spate. UTA a avut numerc mulți jucători cu profil ofensiv dar ocaziile au cam lipsit după ce gruparea arădeană a fost egalată a doua oară. După o eroare a portarului Moldovan care a dat mingea unui adversar echipa arădeană a avut noroc, dar a urmat un gol încasat pe o execuție a lui Onea. Din păcate UTA mai așteaptă primul succes pe teren propriu la revenirea pe prima ligă fotbalistică. Elevii lui Balint nu au putut profita mai mult de programul ușor al meciurilor de pe teren propriu. După Voluntari a venit Poli Iași, UTA merge în următoarea rundă la Dinamo apoi vine Academica Clinceni.

Minutul 27, mingea a ajuns la Tomozei care a centrat mingea a fost respinsă până la Albu, acesta a tras mingea a ajuns cu noroc la Ciri Rus care a înscris din 10 metri, oaspeții au acuzat o poziție în afară din joc în desfășurarea fazei 1- 0

Minutul 34, Breveld a interceptat o minge a pasat pentru Cristea care a înscris din unghi cu un șut pe colțul lung, 1 – 1.

Minutul 61, după golul anulat oaspeților, Ursu a marcat cu un șut cu dreptul de la aproape 30 de metri portarul ușor ieșit, minge a intrat în vinclu, 2 -1.

Minutul 75, Vanzo a primit o centrare de la Calcan, a reluat spre poartă, mingea a ajuns la Platini care a ănscris cu toată opoziția lui Albu, 2 – 2.

Minutul 83, Onea a tras din colțul careului direct ăn vinclu, 2 – 3

Nu am arătat bine și nici nu am câștigat, nu am avut suflet. Am suferit la capitolul agresivitate și determinare, acasă cel puțin am pretenția să avem determinare. Nu avem cristalizat un prim 11, iar unii au fructuții de formă. Trec etapele pe lângă noi și nu acumulăm puncte. Meciul l-am pierdut toți sunt princiaplul responsabil s-a văzut un declin mare față de meciurile trecute, victorie meritată a ieșenilor, trebuie să muncim a declarat după meci Laszlo Balint

Etichete: Laszlo Balint, liga 1, Pancu, poli iasi, UTA
[ACTUALIZARE] În „REPLICA” sa la acuzațiile care i se aduc, primarul Nădlacului CONFUNDĂ TERENURILE – dar deschide o altă „cutie a Pandorei”: celălalt bloc care putea fi ANL!