UTA a pierdut primul amical al iernii: 2 – 3 cu Elore Bekescsaba

uta bekes

UTA – Elore Bekescsaba 2 – 3 (1 – 1 )

UTA juca în vară primul meci de verificare contra maghiarilor de la Elore Bekescsaba, istoria s-a repetat astăzi meciul a fost găzduit de terenul din Aradul Nou nu pe terenul din Sînicolaul Mic așa cum s-a întâmplat în vară. Primele 10 minute de joc au adus câte o ocazie de fiecare parte în urma unor faze fixe, oaspeții în urma unui corner în minutul doi, Suslak din lovitură liberă de la 18 metri a reluat peste poartă. În minutul 12 Vulturar s-a accidentat și nu a mai putut continua jocul fiind înlocuit de Micușescu. Oaspeții au deschis scorul prin Sinanovic la o greșeală a lui Dombrovsci, 0 – 1. Echipa maghiară se află pe locul patru în liga secundă la doar 5 puncte de primul loc. UTA a egalat după un șut a lui Cipri Rus, mingea a ajuns la Alvarenga, 1 – 1. Mai notăm un șut bun a lui David Popa în minutul 26, mingea a trecut alături. Alte ocazii nu au fost O pasă ratată în defensivă, a lui Pușcașu oaspeții scapă pe contră prin Kokemsky care a trecut și de Bodea ieșit în întâmpinare, a pasat pentru Serpiu, acesta a reluat în poarta goală 1 – 2. În minutul 42, Szelpal a văzut cartonașul roșu, dar fiind un meci de verificare a fost înlocuit. În debutul părții secunde a mai fost un cartonaș roșu ăn tabăra oaspete.

După pauză Ionuț Popa a trimis în teren următoarea alcătuire: Orlic – Dombrovschi, El Hasani, R. Iuga, Copaci – Coulibaly, Matei – Miculescu, Costin, Merian Alvarenga. Au mai evoluat Deta.
Elore II: Uram – Zsilinszki, Babinyecz, Meszaros, Granicz, Macsai, Ilyes, Szatmari, Urbin. Au mai evoluat:
Styetz.

Ocaziile au cam lipsit și în partea a doua de joc. În minutul 70, Matei a tras de la 20 de metri, mingea a trecut puțin alături. Alvarenga a fost prins la mijloc între portarul oaspeților și un apărător, dar nu sa dictat penalty. Finalul de meci a fost mai animat în privința ocaziilor și a reușitelor. Cu 12 minute înainte de final, Costin a fost împins în careul advers și de această dată a fost dictat penalty, transformat de Matei, 2 – 2. UTA a luat gol în minutul următor ca urmare a unei acțiuni personale a lui Urbin 2 – 3. În replică, Alvarenga a ratat din careul mic luând l țintă un apărător. Până la final și El Hasani a văzut un cartonaș roșu. Cipri Rus a acuzat probleme medicale mai vechi și a fost nevoit să părăsească terenul. Următorul joc de verificare va avea loc după încheierea cantonamentului local care a început în urmă cu trei zile.

UTA : Bodea – Dombrovschi – R Iuga, Pușcașu, Suslak, Hrezdac, Vulturar – D. Popa, Cipri Rus, Isac – Alvarenga. Au mai evoluat: Miculescu, Merian. Antrenor Ionuț Popa.
Elore: Ribanszky – Pilan, Viczian, Szelpal, Zahoran, Sinanovic, Mezei, Lustyk, Szatmari, Kokemsky, Serpiu. Antrenor: Gabor Boer.

Etichete: cipri rus, Elore Bekescsaba, Ionut Popa, UTA
ISU Arad a primit 1,155 milioane de euro de la UE pentru dotări… iar Sergiu Bâlcea n-a ratat prilejul de a-și face poză de grup cu „salvatorii de vieți”