uta cfr

CFR Cluj – UTA 0 – 1 (0 -0)

CFR: Bălgrădean – Susic, Ciobotariu, Burcă, Camora – Itu, Soares, Păun – Chipciu, Rondon, M. Pereira.  Au mai evoluat: Debeljuh, Costache, Djokovic,  Vojtus, Zunic. Antrenor: Dan Petrescu.

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Erico, Benga, Roumpoulakou – Tescan, Albu, Roșu, Miculescu – Hora, Morar. Au mai evoluat: Buhăceanu, Rus, Melinte, Popescu  Antrenor: Laszlo Balint.

Arbitri: Iulian Călin (Ștefănești – Argeș) – George Neacșu (Câmplulung Muscel – Argeș), Romică Bîrdeș (Pitești). Rezervă: Robert Avram (Pitești)

Observator FRF: Aron Huzu (Sibiu).

Pe un teren înghețat, elevii lui Balint au încercat exclusiv partitura defensivă, fără ieșiri pe contre, doar câteva șuturi de la distanță. CFR a dominat teritorial dar nu s-au apropiat periculos de poarta arădeană,  acuzând probabil și absențele lui Deac și Vinicius, responsabilii cu fazele fixe. În schimb, a fost transferat și prezent în teren fundașul croat  Zunic.

Rondon a bâlbâit o minge, ca mai apoi la jumătea primei reprize Chipciu să șteargă o minge cu capul fără probleme pentru Iacob. Pereira-  șut peste poartă în minutul 33. Erico, cu capul din mijlocul careului spre propriul portar  – Iacob a respins in corner. După lovitura de colț,  Chipciu a trimis în bară. Rondon a încheiat prima repriză cu o ocazie la poarta lui Iacob.

După pauză,  clujenii au forțat cu doi atacanți în ofensivă prin introducerea lui Debeljuh. Greșală a lui Ciobotariu în defensivă Tescan pasează pentru Buhăceanu care nu reușește să tragă decât la colțul scurt și respinge Bălgrădean, fază petrecută în minutul 50. Lovitură de cap a lui Debeljuh, care dintre doi fundași trimite alături în minutul 61. După o oră de joc clujenii au început să se precipite  Cu 15 minute înainte de final arădenii au trecut în avantaj după o acțiune în viteză pe stânga. După golul încasat CFR a reacționat prin șutul din lovitură liberă executată de Camora de la 22 de metri, respinsă spectaculos de Iacob.

***
UTA  a învins în Gruia după 43 de ani când se impunea tot cu același scor.  După jocul din runda  a XI- a din prima ligă UTA a început cu dreptul seria de meciuri grele, arădenii sunt neînvinși în prima ligă în acest sezon în meciurile din deplasare, trei remize și trei succese și un nesperat loc 5 în clasament. Elevii lui Dan Petrescu au suferit a doua înfrângere consecutivă acasă. Părea o chestiune de timp ca CFR să înscrie după pauză, dar a lipsit limpezimea din prima repriză .

Pentru UTA urmează meciul de la Miercurea Ciuc.

Minutul 75, acțiune pe stânga a lui Buhăceanu acesta a pasat pentru Hora deși avea șansa să tragă el, iar Hora fost și la CFR Cluj a înscris cu dreptul pe centrul porții, 0 – 1.