UTA a renunțat la doi stranieri veniți în probe după amicalul cu G.A. Szeged. GRIPA a anulat amicalul cu Fuzesgyarmat

uta szeged 2

UTA – Szeged 1 – 1 (1 – 0)

La două zile distanță după remiza de la Gyula în compania celor de la G.A. Szeged a venit ieri meciul retur de pe arena Motorul. UTA a început cu gol marcat repede de către Kanda în minutul 8, acesta a reluat din 13 metri o minge trimisă de Melinte. Oaspeții au trecut pe lângă egalare la jumătatea primei reprize ratând o situație bună. După minutul 30 au lipsit situațiile de gol în cele două careuri, UTA intrând în avantaj la pauză.

Ionuț Popa a început jocul în următoarea formulă: Bodea – Ivan, El Hasani, Șeroni, Melinte, Alfaiate, Moisin, Copaci, Miculescu, Vera, Kanda.
După pauză, UTA a început în următoarea formulă: Orlic – Ivan, El Hasani, Copaci, R. Iuga, Alfaiate, Keita, D. Popa, Matei, Kanda, Cipri Rus.

Oaspeții care evoluează în liga a treia din Ungaria, au început mai ofensiv jocul cu două situații de a egala. La modul general partea secundă a fost mai modestă decât prima. Până în minutul 90 la UTA au mai evoluat: Suslak, Hrezdak, Merian acesta din urmă a și ratat o bună oportunitate de a dubla avantajul arădenilor. Oaspeții au egalat cu un minut înainte de final cu o relare din apropiere după un duel aerian. UTA a bifat a doua remiză în această săptămână.

***

După această dublă UTA a decis să se despartă de stranierii aduși în probe, mai exact de Alfaiate și de Vera, acesta din urmă considerat un super-transfer. Jucătorul, care a trecut inclusiv pe la Benfica Lisabona, nu a confirmat la Arad.

Mâine, UTA trebuia să se deplaseze în Ungaria la Fuzesgyarmat pentru un test amical, dar gripa încurcă planurile lui Ionuț Popa. Astfel, UTA rămâne acasă și va face un simplu antrenament.

Etichete: melinte, orlic, Szeged, UTA, vera
USR cere Ministrului Educației să ia măsuri de urgență cu privire la cele peste 100 de școli sanitare postliceale care au emis diplome fără acoperire
Secția de Științe ale Naturii din cadrul Complexului Muzeal al Județului Arad va purta numele lui AUREL ARDELEAN

petrolul uta large

ERA LOC DE MAI MULT… Petrolul – UTA: 1-1

PETROLUL – UTA: 1-1 (1-0) Au marcat: Grozav (11) – Micovschi (82) 22.04.2024, ora: 19,00, stadion: „Ilie Oană”, temperatura: 12°C, spectatori: 5120. Petrolul (antrenor Laszlo Balint): Zima – Hanca, Papp,…