UTA – FC U Craiova 1948: 2 – 1. A treia victorie din tot atâtea meciuri jucate ACASĂ

uta - craiova1948
UTA – FC U Craiova 2-1 (2-0)

Stadion „Francisc Neuman”, teren cu denivelări, ars pe alocuri, la centru timp excelent pentru fotbal, spectatori 8700 trecuți prin turnicheți – 11.000, de facto.
Au marcat: Otele – min. 8, Postolachi – min. 45, respectiv Iancu – min. 59.

uta craiova1

UTA: Balauru – Vukcevic, Benga, Chindriș, Hoxhallari (Dobrescu) – Isac (Șteau), Cascini – Otele (Erico), Ubbink (Fl. Matei), Jobello – Postolachi.
Antrenor: Ilie Poenaru

FC U Craiova: Popa – Negru (Bălan), Duarte, Papadopoulos, Huyghebaert – Achim (Marquet), Asamoah – Iancu (Chițu), Baeten (Sidibe), Van Durmen (Bahassa) – Compagno.
Antrenor: Marius Croitoru

Au arbitrat: C. Popa (Pitești) – la centru, G. Neacșu (Câmpulung Muscel) și R. Bârdeș (Pitești) – asistenți. Obs. FRF: Z. Szekely (Baia Mare); LPF: M. Ivan (Brașov).

„Povestea scurtă” a meciului

UTA a marcat repede, ca și la partida precedentă de acasă cu „U” Cluj: Jobello a plecat în viteză în banda stângă, a driblat în interior printre Negru și Achim, a centrat în zona liniei de 6 metri a careului, Huygebert nu a putut gestiona atacul lui Otele, iar nigerianul a lovit mingea cu capul, peste Popa, după care a intrat cu totul în poartă!

Oltenii lui Mititelu au ieșit la joc, datimp de 30 de minute nu s-a înregistrat nicio ocazie de gol. În min. 37, UTA putea face 2-0, dar Popa a prins în ultima clipă o minge șutată de Postolachi.

În ultimul minut al reprizei s-a făcut 2-0: pe un contraatac rapid, plecat de la o minge pierdută de Duarte, Cascini i-a trimis perfect mingea lui Postolachi, iar acesta a marcat cu o șut puternic și precis, în colțul scurt.

În repriza a II-a Craiova a început mai bine, iar în min. 59 s-a făcut 2-1: Marquet a centrat din corner, Campagno a trimis cu capul spre gol, Vukcevic a scos de pe linia porții, dar mingea a ajuns doar până la Iancu, acesta marcând din șase metri. FC U a mai avut câteva oportunități de a egala, dar de fiecare dată mingile au ocolit de poarta lui Balauru.
UTA a recționat ofensiv în minutul 76, când Șteau a scăpat spre poarta lui Popa, dar s-a încurcat și faza a rămas fără rezultat. Craiova adominat, în continuare, dar fără a avea ocazii mari de gol, însă până în min. 90, când Compagno a trimis cu capul la vinclu, dar Balauru a respins.

UTA este, astfel, la a treia victorie din tot atâtea meciuri susținute acasă, acumulând 10 puncte după 7 etape jucate în SuperLiga 2022-2023.