UTA se așează mai confortabil pe primul loc și E CAMPIOANĂ DE TOAMNĂ

uta farul

UTA – Farul 1 – 0 (0 – 0)

UTA a acceptat să joace marți cu Concordia fără a ști atunci că  o să joace azi cu Farul. Din acest considerent, Balint a menajat câteva nume care au început jocul de azi pe banca de rezerve.

Chiar și așa, UTA a început ofensiv din primul minut. O pasă peste defensivă pentru Oroian, dar portarul oaspeților ajunge primul în marginea careului era minutul 5. În minutul 10, Oroian îi pasează lui Buhăcianu, acesta a trimis spre colțul lung din cîțiva metrii lateral dreapta, mingea a ocolit poarta. Două minute mai târziu, centrare Buhăcianu, reluare a lui Lorenzi cu capul, peste poară . Oroian a trimis primul șut pe poartă în minutul 14, reține Moțiu. În minutul 20, lovitură de colț UTA, mingea e respinsă din careu până la Ursu care trage alături. UTA a dominat teritoreal, dar nu și-a creat mari ocazii, de poartă. Minutul 26, lovitură liberă executată de Ursu, mingea a fost respinsă în corner, fără rezultat. Un minut mai târziu, Oroian obține o lovitură liberă de pe dreapta în apropierea careului, reluare cu capul Buhăcianu alături. În minutul 34, fostul arădean Kanda a pătruns periculos, dar nu a avut cu cine pasa și a ieșit în afara terenului de joc. Un minut mai târziu, Răzvan Greu a tras din afara terenului de joc cu pământul, a reținut Iacob. Minutul 39, Oroian a executat excelent o lovitură de colț, mingea nu a putut fi deviată suficient de Lorenzi. Ursu a executat o lovitură liberă de la 25 de metrii spre colțul scurt, peste poartă. Oroian a pătruns în dreapta, a centrat pe jos pentru Buhăcianu șut pe jos respins de Lică, mingea a trecut puțin alături de bară.

UTA a început în posesie și partea secundă la fel ca și începutul de meci În minutul 47, Rus trage din voleu, reține portarul. După gol, Kanda a pătruns a căzut în careu dar a văzut un cartonaș galben pentru simulare. În minutul 63, Ursu a pasat excelent pentru Buhăcianu, dar acesta s-a ferit să pună piciorul în contră cu un apărător. Ursu pasează în careu pentru Rus, acesta îți preia mingea pe dreptul și reia pe poartă pe direcția portarului, se impunea un șut mai puternic, dar  venea din spate un adversar. UTA a gestionat bine jocul după ce a trecut în avantaj, a jucat economicos, preferând contraatacurile. Farul nu a avut soluții ofensive, acuzând și absența a doi jucători de atac. În minutul 87, Buhăcianu  a pătruns și a trimis puțin alături. Acest rezultat, o victorie scurtă cum se spune o face pe UTA să stea mai confortabil pe primul loc cu un avans de patru puncte de urmăritoarele sale. Marți, de la ora 14, la Arad vine Concordia Chiajna. Altfel, firma Red King continuă colaborarea cu gruparea arădeană. Red Ring reprezintă un nume important pe piața sistemelor de aer condiționat, iar jucătorul Cristian Melinte a devenit imaginea acestei firme.

Așa  s-a marcat:

Minutul 50, Oroian primește o minge pe o deviere rapidă, acesta pasează pentru Ursu preia mingea și șutează plasat la colțul scurt lângă bară, 1 – 0.

UTA: Fl. Iacob – Tomozei, Melinte, Ilie, Bustea – Oroian, Isac, Lorenzi, O. Ursu – C. Rus, Buhăcianu. Au mai evoluat:  Hrezdac, Alexandru Ioniță, Romario Moise

Farul:  Muţiu – Cană, V. Lică, I. Ursu, D. Panait – Antoche, Greu – Kanda, Ant. Cruceru, P. Petre – D. Toma.

Au mai evoluat: Bodea, Doumbia, Hordouan

Arbitri: Adrian Ilyeș (Ploiești) – Raul Ghiciulescu (Lugoj), Ștefan Dumitrache (Palanca – Prahova). Rezervă: George Roman (Grădinari – Timiș)

Observatori FRF: Marcel Savaniu (Brașov), Ionel Poclid (Timișoara).

Etichete: buhăcianu, Farul, Kanda, liga a doua, oroian, ursu, UTA
„Șeful de stat major” al clanului DINCĂ face încă legea la Arad! Am primit câteva CAPTURI ale unor CONVERSAȚII care probează ce BOMBĂ SOCIALĂ este DANIEL DINCĂ și pe care, dacă nu le are DIICOT-ul… e grav!