Stadion „Complex Sportiv Craiova”, teren bun, timp excelent pentru fotbal, spectatori – 4500.
Au marcat: Baeten – min. 22, respectiv Postolachi – min. 72.

FC U Craiova 1948: Gurău – Negru, Paramatti, Rui Duarte, Huyghebaert – D. Albu, Asamoah – Baeten, Bauza, Bahassa – Chițu (Ganea).
Antrenor: Nicolo Napoli
UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Benga, Hoxhallari, Dobrescu (Chindriș) – Batha, Cascini (Anton) – R. Pop (Șteau), Ubbink, Stahl (Postolachi) – Keșeru (Milosevic).
Antrenor: Laszlo Balint
Au arbitrat: S. Kovacs – la centru, C. Danșa (ambii din Carei) și Mircea Orbuleț (București) – asistenți.

REZUMATUL PARTIDEI

Prima repriză a aparținut oltenilor, mai dinamici și mai prezenți în careul advers, cu construcții bune și faze de poartă. Elevii lui Nicolo Napoli au reușit să și înscrie în minutul 22, la o fază în care Baeten a împins balonul în poarta goală, după o scăriță foarte bună a lui Bauza.

În repriza a doua, Craiova 1948 a dispărut total din joc. Laszlo Balint a operat mai multe schimbări în ofensivă ce s-au dovedit a fi inspirate. Oamenii săi proaspeți au reușit să surprindă apărarea adversă și să facă diferența.

Virgiliu Postolachi a reușit să-l învingă pe portarul oltenilor, Gurău, cu un șut bun, la colțul lung.

La scorul de 1-1, ambele formații au forțat, dar niciuna dintre ele nu a reușit să fie lucidă în preajma careului.

REZUMAT VIDEO

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urmat pe locul 10, cu 24 de puncte, la egalitate cu Hermannstadt și Botoșani, în timp ce UTA Arad rămâne pe locul 15, cu 20 de puncte.