UTA și-a onorat statutul de favorită și le-a administrat un 2 – 0 liniștitor „Voluntarilor”

uta voluntari

UTA  – Voluntari  2 – 0 (0 – 0)

UTA: Fl. Iacob – Vukcevic, Erico, Benga, Baravykas – Batha, Passaglia – Antal Ubbink, Miculescu – Hora.

Au mai evoluat: Roger, Dangubic, Isac, Bustea, Florin Ilie.

Voluntari: M. Popa – Ricardinho, G. Tamaș, Armaș, A. Vlad – Tavares, Droppa, Rață – M. Lopes, Nemec, I. Gheorghe.

Au mai evoluat: Fulop, Paraschiv, Achim, Golan, Merloi.

Arbitri: Horia Mladinovici (București) – Daniel Mitruți (Craiova), Cosmin Vatamanu (București). Rezervă: Marian Barbu (Făgăraș)

Observator FRF: Laszlo Sajtos (Sibiu)

Observator LPF: Marian Ivan (Brașov)

Filmul meciului

Un debut perfect de meci pentru elevii lui Balint care doreau să confirme evoluția bună cu U. Craiova.
În debutul jocului, Batha trimite o minge lungă peste defensiva oaspeților, Antal preia pe piept de la opt metri și șutează din voleu din întoarcere, portarul reține.
Cele două combatante au securizat din start defensivele. Arădenii au trimis câteva lansări lungi dar continuate cu pase scurte în spate. Meciul a scăzut în intensitate cu o tresărire pentru gazde pe finalul primei reprize doar preia a fot în dreptul echipei lui  Balint.

După pauză, Vukcevic centrează cu stângul, Erico reia slab cu capul și Popa reține. Oapeții au avut câteva incuriuni nefinalizate. Meci mai bun în partea secundă,Ubbink preia în minutul 68, întoarce un fundaș, trage, Tamaș se interpune pe direcția șutului și respinge. UTA  a deschis scorul după o fază fixă. După gol meciul a devenit mai ușor pentru gazde. UTA a obținut o victorie meritată și a acumul at 11 puncte după două succese  consecutive pe teren propriu. În runda următoare, arădenii merg la Mediaș.

Minutul 78, lovitură liberă din partea stânga, Roger centrează la colțul lung, Erico recentrează și de la șase metri Miculescu reia cu capul în poartă, 1 – 0.

Minutul 84, o minge lanată pentru Dangubic , aceta paează pentru Roger reia în plaă, 2 – 0.

Etichete: balint, Ubbink, voluntari