ACHIZIȚIILE Poliției Locale Arad – sau cum se luptă directorul Adrian Toma cu „inamicii nevăzuți, necunoscuți”: cu SCUTURI și VESTE ANTI-ÎNJUNGHIERE și CAMERE 5G!

achizițiile poliției locale arad -
Distribuie:

 

Cu cine se bate, de fapt, omul ăsta?… pentru că fantasmagoriile strategice ale directorului Poliției Locale Arad, Adrian Toma și dotările de cyborgi pentru polițiștii locali din subordinea sa nu au fost afectate de perioada de criză (inclusiv financiară) prin care trece bugetul local al municipiului. La sfârșitul anului 2020, exact în perioada când administrația detona scandalul neacordării burselor pentru elevi motivând această decizie prin lipsa fondurilor în bugetul local și a revenit asupra deciziei după valul de reacții negative și luarea de poziție a Consiliului Județean al Elevilor și a consilierilor locali din opoziție, fix în aceeași perioadă, erau suficiente fonduri pentru dotarea Poliției Locale Arad cu un nou lot de echipamente (eternele terminale portabile Tetra, stații de încărcare) în valoare totală de 220.191,91 lei conform informațiilor publice de pe portalul e-licitatie.ro.

Astfel, în baza unui Anunț de participare CN1025129 / 05.10.2020 Furnizare „terminale portabile Tetra, aplicație client monitorizare GPS și încărcător multiplu 6+6, în valoare de 136.134,45  lei, a fost atribuit un contract de furnizare, în data de 17.12.2020, către RADIOCOM BIHOR, aceeași firmă care a furnizat echipamente (stații Tetra) în valoare  de 90.000 euro în anul 2019 ( VEZI Articol asociat Ce SHOPING de fițe obosite face POLIȚIA LOCALĂ ARAD din banii tăi: stații TETRA, sirene cu telecomandă, oameni în vârstă și de restul MĂȘTI… cu de vreo PATRU ori mai mult decât merită și decât ne trebuie!) iar în baza unui alt Anunț de participare: [CN1024780] – Stație de încărcare acumulatori și descărcare date mobile – Docking station pentru body cam – valoare 84.057, 46 lei . 

Acest al doilea contract a fost atribuit în data de  18.12.2020 și conține următoarele detalii: Stație de încărcare acumulatori și descărcare date mobile – Docking station pentru body cam SOP02A sau echivalent cu 10 celule, cu software de management, acumulatori pentru body cam tip SOP02A sau echivalent, aparate audio și video de înregistrare și redare tip Body Cam (cameră portabilă agent poliție) și stație de încărcare acumulatori și descărcare date mobile – Docking Station (echipament de descărcare date și încărcare acumulatori compatibil cu cele 40 body cam) cu minim 8 celule, cu software de management. Valoarea estimata este de 84.057,46 lei fara TVA, astfel: – O stație de încărcare acumulatori și descărcare date mobil conform specificațiilor – Docking station 10 posturi pentru SOP02A sau echivalent – 1.800 lei fara TVA; – 40 bucăți acumulatori pentru pentru body cam tip SOP02A sau echivalent – 90 lei fara TVA/bucată – total 3.600 lei fara TVA; – 40 bucăți aparate audio şi video de înregistrare şi redare de tip cameră agent – 874 lei fara TVA/bucată – total 34.960 lei fara TVA; – 6 bucăți stație de încărcare acumulatori și descărcare date mobil conform specificațiilor tehnice – Docking station 8 posturi cu software de management – 7.282,91 lei fara TVA/bucată – total 43.697,46 lei fara TVA.

De fapt, achiziția de echipamente din anul 2019, a fost una neinspirată și păguboasă fapt pe care l-am sesizat până și noi, nespecialiștii, când, în articolul asociat am afirmat că „acest mega-departament de siguranță locală a fost dotat cu echipamente în valoare de aproximativ 90.000 de euro. Nu ar fi o mare problemă dacă aceste echipamente erau unele de nouă generație, indispensabile activității sau măcar achiziționate la prețul real” 

Confirmarea faptului că echipamentele nu au fost de ultimă generație, deci s-au aruncat 90.000 de euro pe geam doar ca să-i facă pe plac „pretențiosului Toma”, reiese în mod clar din extrasul din Caietul de sarcini nr. 56851 / 13.08.2020 aferent achiziției din anul 2020, când însuși directorul Poliției Locale Arad descrie situația și afirmă că: „ având în vedere că la finele anului 2019 s-au achiziționat terminale Tetra, portabile, mobile și o stație fixă pentru dispecerat, dar acestea nu pot fi gestionate într-un mod operativ la nivelul DGPLA, se dorește extinderea rețelei de emisie recepție de tip Tetra, cu echipamente care pot fi monitorizate cu ajutorul aplicației software instalată în dispeceratul poliției locale. Menționăm că din punct de vedere tehnic cele două tipuri de sisteme de emisie recepție sunt incompatibile”!!!

ACHIZIȚIILE Poliției Locale Arad - sau cum se luptă directorul Adrian Toma cu „inamicii nevăzuți, necunoscuți”: cu SCUTURI și VESTE ANTI-ÎNJUNGHIERE și CAMERE 5G!

Ce putem deduce din asta? Că bugetul local e la cheremul unui director (apropo, același director care nu îndeplinește condițiile pentru ocuparea funcției și deocamdată nicio autoritate nu este curioasă să reglementeze acest aspect deși a fost depusă inclusiv o plângere penală în acest sens) care, în funcție de mofturile de moment, face liste cu ce crede el că i-ar folosi, iar administrația execută, „să trăiți!”. Cine va răspunde acum pentru „că la finele anului 2019 s-au achiziționat terminale Tetra, portabile, mobile și o stație fixă pentru dispecerat, dar acestea nu pot fi gestionate într-un mod operativ la nivelul DGPLA”? Sau nu-i chiar așa mare gaura în bugetul local și putem, cu lejeritate, să trecem la noua fiță?

Conform TransparențăUsr.ro, în anul 2020 numai Poliția Locală a costat bugetul Aradului suma totală de 14.866.259,44 RON ( adică peste 3 milioane de euro) din care uniforme și echipament în valoare de 238.922,25 lei și mașini, echipamente, alte mijloace de transport în valoare de 704.333,33 lei.

Mai mult, polițiștii locali au fost dotați și cu echipamente de intervenție specifice unităților de jandarmerie sau poliție, respectiv cu SCUTURI și VESTE ANTI-ÎNJUNGHIERE!

Despre aceste achiziții nu se găsesc informații publice cu privire la procedura de achiziție, valoarea acestora sau atribuirea vreunui contract de furnizare și, cu toate acestea, scuturile și vestele anti-înjunghiere sunt deja în dotarea polițiștilor locali. Ce pericole ne pasc și ce atentate se pregătesc în Arad ca să justifice această achiziție? Pentru ce intervenții se pregătește directorul DGPLA și împotriva cui? Mai ales că, aceste echipamente sunt folosite la intervenții de stradă de jandarmerie și poliție națională, iar, conform legii de organizare și funcționare a Poliției Locale, această entitate nici nu are atribuții de intervenție fără suport de la cele două instituții menționate și nici nu are dreptul la dotări de acest gen.

Scuturile și vestele anti-înjunghiere care sunt deja în dotarea polițiștilor locali:

ACHIZIȚIILE Poliției Locale Arad - sau cum se luptă directorul Adrian Toma cu „inamicii nevăzuți, necunoscuți”: cu SCUTURI și VESTE ANTI-ÎNJUNGHIERE și CAMERE 5G!

ACHIZIȚIILE Poliției Locale Arad - sau cum se luptă directorul Adrian Toma cu „inamicii nevăzuți, necunoscuți”: cu SCUTURI și VESTE ANTI-ÎNJUNGHIERE și CAMERE 5G!

Și, dincolo de retorica pe partea de achiziții, am mai avea o nedumerire: în baza căror prevederi legale, cei doi juriști angajați ai DGPLA ( personal contractual) au sarcină de serviciu să se plimbe prin oraș, să facă poze și filmări și să-i raporteze directorului diverse „nereguli” care, mai apoi, să le dea ordine polițiștilor locali să intervină? Nu este acest fapt un abuz?

Articole asociate:

Ce SHOPING de fițe obosite face POLIȚIA LOCALĂ ARAD din banii tăi: stații TETRA, sirene cu telecomandă, oameni în vârstă și de restul MĂȘTI… cu de vreo PATRU ori mai mult decât merită și decât ne trebuie!

Domnul Toma ULTRACREDINCIOSUL și STRATEGIA sa de REORGANIZARE care-i dezorganizează pe toți. File căzute dintr-un dosar cu proști, reformați pe sistemul „să semene-ntre ei”

Categorie: Investigații
Etichete: achizitii, Adrian Toma, Calin Bibart, politia locala arad, primaria arad
Distribuie:
Articolul anterior
Cum arată un COȘMAR? Să fii copil, să fii internat pe Secția Neuropsihiatrie Infantilă a Spitalului Județean Arad și să ai o toaletă care arată așa!
Articolul următor
În Registrul Spațiilor Verzi s-au trasat în fals zone verzi doar pentru ca Aradul să pară mai verde pe internet! TREI CAZURI care „sar în ochi”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

UAV
ULTIMELE ȘTIRI

Actualizare 2 Încă șase percheziții și șapte persoane inculpate în dosarul furturilor din infrasctructura feroviară

0
În urma perchezițiilor din data de 27 august 2026, precum și a administrării probatoriului, la data de 3 septembrie 2026 au fost desfășurate alte 6 percheziții, în cadrul aceluiași dosar penal, vizând furturi de materiale din infrastructura feroviară și infracțiuni privind regimul deșeurilor. Polițiștii Serviciului Județean de Poliție Transporturi Arad, sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova, au extins urmărirea penală față de alte 7 persoane. Astfel, la data de 3 septembrie 2026, au fost puse în executare 6 mandate de percheziție, la domiciliile persoanelor bănuite cât și la sediile a 2 societăți comerciale…

Președintele Filialei SIDEPOL Arad, Radu Dărău, a fost ales în funcția de Vicepreședinte Național

0
În cadrul lucrărilor Consiliului Național SIDEPOL, care se desfășoară în perioada 03-06.09.2026, Președintele Filialei Sidepol Arad, Radu Dărău, a fost ales în funcția de Vicepreședinte Național. Mesaj Gabriel Gârniță – președinte SIDEPOL „As vrea sa ii mulțumesc colegului Radu Dărău, care s-a remarcat prin implicarea constantă în reprezentarea polițiștilor din cadrul IPJ Arad, precum și prin activitatea desfășurată în zona de vest-nord-vest a țării. Prin preluarea acestei responsabilități la nivel național, SIDEPOL urmărește consolidarea prezenței organizației în această regiune și dezvoltarea structurilor sindicale atât la nivel local, cât și regional. Considerăm că experiența și implicarea lui Radu Dărău în activitatea…

Incendiu violent, în toiul nopții, la o casă de pe strada Aron Pumnul din municipiu

0
Un incendiu puternic a izbucnit în noaptea de joi spre vineri, la o locuință din municipiul Arad, mobilizând de urgență forțele de intervenție. Alarma s-a dat în jurul orei 03:45, când pompierii militari din cadrul Detașamentului Arad au fost solicitați să intervină pe strada Aron Pumnul. Pentru gestionarea situației și stingerea flăcărilor, la fața locului au fost trimise de urgență 4 autospeciale de stingere cu apă și spumă, 1 autospecială de intervenție și salvare de la înălțimi, 1 autospecială de primă intervenție și comandă, 1 ambulanță SMURD. La sosirea primelor echipaje, incendiul se manifesta cu o ardere violentă și generalizată.…

Un bărbat de 32 de ani a fost reținut de polițiști după ce a furat gențile unor angajați din Gara Arad

0
Fapta a fost sesizată miercuri, 2 septembrie 2026, la Serviciul Județean de Poliție Transporturi Arad. Bărbatul în vârstă de 32 de ani, originar din județul Timiș, a sustras genți cu bani, acte și carduri bancare aparținând unor angajați din Gara Arad. Polițiștii l-au identificat rapid, iar în noaptea de miercuri spre joi acesta a fost depistat și prins în cartierul Grădiște din municipiu. Prejudiciu recuperat și reținere Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, iar prejudiciul total, de aproximativ 1.300 de lei, a fost recuperat. Cercetările continuă într-un dosar penal întocmit pentru furt și efectuarea de operațiuni financiare în…

CET HIDROCARBURI – preluată ostil de ARAD ENERGY | Membrii Consiliului de Administrație al CET H și-au dat demisia în bloc

0
Din această iarnă, serviciul de termoficare din municipiu va fi gestionat de noua societate înființată de primărie. Consilierii locali au avut pe ordinea de zi a ședinței de joi, 3 septembrie, încetarea contractului prin care CET Hidrocarburi gestionează serviciul de termoficare în municipiu. Proiectul de hotărâre nu a fost însă adoptat, din lipsă de majoritate de voturi. Astfel, a fost repus pe ordinea de zi a ședinței programate pentru vineri, 4 septembrie.  Contractul cu CET Hidrocarburi încetează oficial în 15 septembrie, însă societatea va continua să asigure serviciul în perioada de tranziție, cel târziu până la 31 octombrie. În acest…

DOCUMENTE Denis Borz vs. Primăria Livada – un caz demn de analele psihiatriei judiciare | Hărțuit de fiul vitreg, Adrian Țolea explică tot contextul într-o conferință de presă | Înregistrare integrală

0
 Adrian Țolea, primarul comunei Livada, a susținut miercuri, 2 septembrie, o conferință de presă cu tema „Clarificări privind situațiile conflictuale la care sunt supuși Primăria și Consiliul Local Livada, precum și subsemnatul, de către fiul meu vitreg” – conform propriei sale formulări. Convocat pentru ora 12:00 la Cafeneaua „Joy`s”, evenimentul – destul de neobișnuit  (din păcate…), deci remarcabil în relația politicieni acuzați – mass-media – a fost transmis live pe pagina oficială de Facebook a Primăriei Livada. și înregistrat video de jurnaliștii prezenți. Binecunoscut de majoritatea arădenilor, mediatizat inclusiv la nivel național (penibil, ce-i drept – fără măcar contactarea telefonică…
taxe info
DE LA ACELAȘI AUTOR

Șofer român de tir, răpit și torturat în Spania după ce a pierdut o jumătate de tonă de cocaină a mafiei albaneze | Bărbatul a fost salvat de polițiști înainte să fie executat

0
Poliția spaniolă a reușit să salveze un șofer român de TIR în timp ce era dus de răpitorul său într-o locație din provincia Barcelona, ​​​​unde se presupune că urma să fie executat pentru dispariția unui transport de droguri. Întreaga poveste, care implică și alți camionagii români, a fost relatată de cotidianul iberic El Pais. Conform reconstituirii realizate de surse polițienești, totul a început pe 1 august În acea zi, o înregistrare video a ajuns pe telefoanele mobile ale numeroși șoferi de camion români, permițând o singură vizionare înainte de a fi ștearsă. În înregistrare apărea un bărbat cu un pistol…

Actualizare 1 Pacienții de la Psihiatria de pe „Cicio-Pop” – mutați din cauza ploșnițelor care au invadat clădirea

0
Spitalul Județean Arad confirmă suspendarea activității medicale la Secția de Psihiatrie de pe str. Ștefan Cicio-Pop și transferul pacienților în alte unități medicale de profil. Conform reprezentanților Spitalului Județean Arad, suspendarea activității se aplică în perioada 4-9 septembrie în vederea efectuării unor lucrări de reparații și igienizare, precum și a procedurilor de dezinsecție și dezinfecție în toate spațiile medicale. Se vor repara și zugrăvi pereții și tavanele și se va interveni la pardoseală, atât în spațiile medicale, cât și pe holuri. Începând din data de 10 septembrie activitatea medicală va fi reluată, însă vor continua lucrările de reparații și igienizare…

Alarmă publică, miercuri, în municipiu | NU VĂ PANICAȚI! Este vorba de un exercițiu la un adăpost de protecție civilă

0
Miercuri, 02 septembrie 2026, începând cu ora 11:00, va avea loc un exercițiu de adăpostire la adăpostul de protecție civilă situat pe strada Clujului nr. 84, din municipiul Arad. ISU Arad transmite populației să nu se panicheze, în cadrul exercițiului va fi pus în funcțiune sistemul de alarmare publică, motiv pentru care în zonă va fi auzit semnalul acustic specific. „Precizăm că activarea sistemului de alarmare publică face parte din scenariul exercițiului și nu este determinată de producerea unei situații reale de urgență.” – transmite ISU. Sistemul național de adăpostire Adăpostirea este una dintre măsurile specifice de protecție a populației,…

VIDEO Un bărbat de 52 de ani din Dumbrăvița a ajuns de la o „bere cu băieții”, direct în arest pentru 24 de ore

0
Un bărbat de 52 de ani din Dumbrăvița a fost reținut de polițiști după ce a bătut un localnic pe terasa unui magazin din localitate. Incidentul a avut loc sâmbătă seară, în jurul orei 18:45, pe fondul consumului de alcool și al unui conflict spontan. Pe numele agresorului a fost deschis un dosar penal pentru lovire și tulburarea liniștii publice. reținut_scandal Dumbrăvița „La data de 29 august a.c., în jurul orei 18.45, polițiștii Secției 8 Rurală Săvârșin au fost sesizați despre un scandal, în Dumbrăvița. Din cercetări a reieșit că, un bărbat de 52 de ani, din Dumbrăvița, pe fondul…

VIDEO IPJ ARAD | Analiza activității în primele 7 luni ale anului 2026 | S-a intervenit la 9.239 de sesizări, din care 8.179 sesizate prin 112

0
Conducerea Inspectoratului de Poliție Județean Arad a susținut vineri, 28 august, o conferință de presă în cadrul căreia au fost prezentate rezultatele activității polițiștilor arădeni în primele 7 luni ale anului. Rezultatele statistice generale au fost prezentate de inspectorul șef, chestor Dan Stoicănescu. Prezent la conferință a fost și adjunctul IPJ Arad, comisarul șef de poliție Nica Ionuț. Conform analizei prezentate de Inspectoratul de Poliție Județean Arad, în primele 7 luni ale acestui an au crescut intervențiile în cazurile de violență domestică, numărul ordinelor de protecție provizorii și al măsurilor preventive dispuse fiind semnificativ mai mare față de aceeași perioadă a anului trecut.…

VIDEO ACTUALIZARE | Cine a fost de vină în accidentul din intersecția de la Consiliul Județean? | Chestor Dan Stoicănescu: „Au fost încălcate mai multe prevederi legale și procedurale în contextul evenimentului respectiv”

9 comentarii
Articol inițial, 27 august | Cine a fost de vină în accidentul din intersecția de la Consiliul Județean? | Un tămbălău care nu s-ar fi întâmplat dacă un bețiv din Curtici, fără permis, nu intra cu mașina-n șanț pe o stradă din Sântana Miercuri a fost o zi cu ghinion pentru un bărbat în vârstă de 48 de ani din Curtici, care a fost implicat în două accidente rutiere la interval de câteva ore. Primul, autoprovocat, conducând băut și fără să dețină permis; al doilea, fiind pasager în autospeciala de poliție implicată în accidentul din fața Consiliului Județean Arad. Primul…
Wise
Articolul următor RAPORTUL de ACTIVITATE pe anul 2020 al Tribunalului Arad și al Judecătoriilor din circumscripția teritorială a acestuia Apasă aici pentru a citi
Secret Link